Správná výživa pro rostliny se často schovává ve spíži. Odměrka rýže dodá rostlině důležité vitamíny a minerály

Pokud chcete své rostliny řádně vyživit, naučte se, jak použít rýži jako hnojivo. Vaše zelené svěřence dokáže skvěle vyživit.

i Zdroj fotografie: Freepik / safaritravelplus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Za drahá chemická hnojiva nemusíte utrácet nesmyslné částky. Vše potřebné pro výživu rostlin totiž můžete najít i ve své domácnosti. Stačí sáhnout po obyčejné příloze – rýži. Rýže (Oryza sativa) je druh rostliny z čeledi Poaceae, který se pěstuje jako hlavní zdroj potravy pro více než polovinu světové lidské populace.

Něco málo o rýži

Rýže se pěstuje v mnoha zemích (zejména v Asii), a má velký význam pro hospodářství a zemědělství. Rýže se dělí do dvou hlavních kategorií a má různé formy (japonská rýže, basmati rýže a jiné). Také se používá při výrobě rýžového vína, rýžových nápojů a dalších produktů. A skvěle poslouží i jako zdroj živin pro rostliny.

Jak vyrobit hnojivo z rýže

Rýže se v posledních letech s úspěchem používá jako hnojivo pro pokojové rostliny. Musíte ji jen správně připravit, a to v několika krocích.

 • Namočte čistou, nevařenou rýži do sklenice vody na jednu noc.
 • Ráno vodu slijte a znovu naplňte nádobu s rýží čistou vodou.
 • Vařte rýži, dokud není měkká.
 • Vodu, ve které se rýže vařila, nechte vychladnout.
 • Použijte tuto rýžovou vodu jako hnojivo pro pokojové rostliny.
 • Můžete ji nalít přímo do květináčů nebo ji smíchat s vodou při zalévání.
Jak použít rýži jako hnojivo pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Pixabay

Je důležité si uvědomit, že tato rýžová voda by měla být použita co nejdříve, nejlépe do 24 hodin od vaření, jinak může začít kvasit a stát se pro rostliny naopak škodlivou. Také je dobré vědět, že zahradníci radí používat rýži jako hnojivo jen jednou za čas, a to spíše jako doplněk k běžnému hnojivu, než jako jediný a stoprocentně vyživující prvek.

Jaké živiny obsahuje rýže

A proč dávat při výživě pokojových rostlin přednost právě rýži? Obsahuje totiž řadu cenných složek, které je skvěle vyživí.

 • Sacharidy: Rýže je bohatým zdrojem sacharidů, které poskytují rostlinám tolik potřebnou energii.
 • Tato obilovina obsahuje také bílkoviny, které jsou nezbytné pro budování a opravu rostlinných tkání.
 • Vláknina: Rýže rovněž obsahuje vlákninu, která slouží jako další důležitá živina pro rostliny.
 • Vitaminy: Rýže obsahuje také vitaminy skupiny B, zejména thiamin, riboflavin a niacin. Tyto vitaminy jsou důležité pro zdravý metabolismus rostlin a udržení zdravého fungování některých žádoucích metabolických procesů.
 • Minerální látky: Rýže je také zdrojem železa, hořčíku, fosforu a draslíku. Tyto minerální látky jsou nezbytné pro udržení zdravého růstu rostlin i pro jejich hladší vývoj.
Jak použít rýži jako hnojivo pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Měli byste však vědět, že že nutriční hodnota rýže se může lišit v závislosti na druhu rýže a také na způsobu přípravy. Pokud chcete svým rostlinám opravdu prospět, pak používejte tu přírodní a kromě scezeného vývaru jim dopřejte i její rozdrcené zbytky (nejlépe vmíchané do půdy). Jedině tak je dokáže vyživit opravdu po všech stránkách.

Jednoduché růstové hnojivo, které si zvládne každý vyrobit doma z chleba. Vyzkoušejte ho

Jaká přírodní hnojiva pro pokojové rostliny máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články