Šikovný sirup pro orchideje stojí pár korun, a přitom je perfektně vyživí. Výroba zabere doslova chviličku

Ve volné přírodě je životnost orchidejí poměrně dlouhá, protože dostávají tu správnou výživu. Udělejte to i doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moderní zahradnictví nabízí široký výběr prostředků vhodných pro hnojení pokojových rostlin. Ovšem snadno si můžete vyrobit i svoje vlastní. Měl by obsahovat především 3 užitečné prvky: draslík (K), dusík (N) a fosfor (P). Poměr těchto složek musí být vyvážený.

Domácí sirup pro orchideje

Aktuálním hitem je sladké hnojení rostliny, šmrncnuté trochou citronové šťávy. A jaké suroviny budete potřebovat pro přípravu?

  • Cukr – 2 lžičky,
  • med – 1 lžička,
  • voda – 30 ml
  • a šťávu z 1/2 citronu.

Vše stačí smíchat a máte hotovo. Vzniklá směs však neslouží jako zálivka, ale jako prostředek pro ošetření listů. Stačí do něj namočit vatový tampon nebo například vhodnou textilii a můžete začít s hnojením. Potírejte touto směsí listy své orchideje každé dva nebo tři týdny, a to po obou stranách. Uvidíte, že se její stav brzy zlepší a ochotně nasadí na květy.

Domácí hnojiva pro výživu orchidejí

Ovšem orchideje lze hnojit i jinými prostředky. Skvěle vám poslouží například čaj nebo káva. Už poměrně malá koncentrace těchto hnojiv rostlinám pomáhá. Skvělá je také voda po vaření obilovin, jako jsou pohanka, rýže nebo jáhly, musí být samozřejmě neosolená. I voda, ve které se vařila vejce, obsahuje velké množství potřebných složek, které napomáhají zdravému růstu orchidejí a vývoji jejich květů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušet můžete i vývar z brambor, který je pro orchideje perfektním zdrojem draslíku, což je minerál, který je pro kvetení opravdu potřebný. A zapomínat nesmíme ani na „infuze z odpadu,“ které jsou bohaté na nejrůznější makroživiny a jsou také jedním dechem schopny zabránit vzniku hniloby a nemocí. Skvěle se hodí infuze z cibulových slupek, banánové slupky nebo z popela.

Netradiční prostředky pro výživu orchidejí

Zkušení květináři se také často uchylují k mnoha netradičním lidovým prostředkům pro výživu orchidejí. A na co sází?

  • Teplá sprcha,
  • dětské multivitaminy v tekuté formě,
  • vitamíny v ampulích a to zejména skupiny B (B1, B2, B6-B12),
  • zálivka akvarijní vodou
  • nebo slabý roztok s glukózou.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně hnojit orchideje

Ať už si vyberte jakýkoliv z těchto prostředků, musíte dodržovat několik zásad: především je ke hnojení vždy nutné používat pouze zředěné tekuté látky. A to jak pro zalévání, tak i pro postřik květiny (na rostlinách by tak například neměl ulpět žádný prášek např. z popela). Hnojivo by se také nikdy nemělo aplikovat před zálivkou, vždy jen po ní. A tyčinky určené pro hnojení květin se pro orchideje vůbec nehodí.

I když si myslíte, že při každé zálivce z nich dostanou potřebné vitamíny, není tomu tak. Tato metoda je vhodná pro jiné pokojové květiny, ale nikoli pro orchidej, protože jim může velmi snadno spálit kořenový systém (substrát je totiž velmi lehký a výluh tak proniká přímo ke kořenům). Pokud je doma máte, doporučujeme je před aplikací rozpustit ve vodě.

Vyzkoušejte i čaj z vařených skořápek, který působí jako skvělá terapie pro rostliny

Jaké květiny zdobí parapet ve vašem bytě či domě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články