Pokojovka, která vám promine, když ji zapomenete zalít? Sloní noha ohromí nejen svým vzhledem

                   

Beukarnea pokřivená (Beaucarnea recurvata) je nenáročná pokojová rostlina. Můžete ji znát pod mnoha názvy, např. nolina, sloní noha nebo lahvová lampa. Většinu svých přízvisek dostala díky svému dřevnatému stonku, který je v bazální části vyboulený. Rostlina si v těchto místech schraňuje vodu na horší časy. Nemá tedy na vodu velké nároky, takže můžete občas zapomenout na zálivku.  

Dopřejte jí vhodné prostředí 

Tato překrásná sukulentní rostlina potřebuje světlé prostředí a dostatečné teplo. Nepohrdne ale ani čerstvým vzduchem, takže s příchodem léta jí vyhovuje letnění na stinném místě nebo umístění k otevřenému oknu. Dejte ale pozor na to, aby se vyskytovala v prostředí s alespoň 10 °C. V zimě pak beukarneu přemístěte do místnosti, kde je chladno, jinak hrozí, že ji napadnou svilušky nebo štítěnky. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Beukarnea nepotřebuje k životu příliš velký květináč, protože si zásoby uchovává ve stonku a netvoří velký kořenový systém. Nevyžaduje tedy časté přesazování, postačí jednou za tři až čtyři roky. Vhodným substrátem pak je směs písku, hlinité zeminy a listovky. Použít můžete i substrát pro sukulenty. Co se týče hnojení, v letních měsících aplikujte jednou 2 za týdny hnojivo pro sukulenty nebo tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.  

Vyvarujte se přemokření půdy 

Na zálivku je beukarnea velmi nenáročnou rostlinou. Přibližně od března do listopadu ji zalévejte jednou týdně do misky pod květináčem. Rostlina ale špatně snáší přemokření, proto po pár hodinách přebytečnou vodu z misky odstraňte. Zabránit přemokření můžete přidáním jemného písku nebo perlitu na dno květináče. V zimě ji pak zalévejte jednou za měsíc. Rostlině prospívá i mírné rosení, protože její listy odpařují velké množství vody.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Jestliže chcete beukarneu množit, můžete využít množení ze semen, ale i to vegetativní. Pokud však chcete rostlinu vypěstovat ze semen, musíte je zakoupit. V našich podmínkách totiž není kvetení beukarneay příliš častou záležitostí. Vegetativní množení je snazší, jednoduše odejmete odnož z mateřské rostliny během přesazování a vložíte ji do vhodného substrátu. Mladé rostliny pak vyžadují teplotu okolo 25 °C.  

Další pokojovou rostlinou nenáročnou na pěstování i množení je tlustice
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články