Zima nemusí být pro rostliny náročným obdobím: Dodržením několika zásad připravíte i v takovém období pro rostliny ideální podmínky

Pokojové rostliny potřebují v zimě jinou péči než po zbytek roku. Zimní měsíce jim sice nesvědčí, ale správným postupem jim toto období můžete ulehčit.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Zimní období je náročné pro všechny – lidi, zvířata i rostliny. Obzvlášť pro pokojové rostliny je to choulostivé období, během kterého vyžadují specifickou péči. Trápí je nedostatek světla, teplotní výkyvy a suchý vzduch ve vytápěných místnostech. Pokud budete dodržovat zásady správné péče, rostliny se vám odvděčí tím, že na jaře nebudou vypadat unaveně a nezdravě. Jak pomoci rostlinám přečkat zimu v dobré kondici?

Nechte rostliny odpočívat

Zima je pro pokojové rostliny – stejně jako pro venkovní dřeviny – obdobím vegetačního klidu. Jednoduše řečeno odpočívají. V tomto období je důležité omezit zálivku. Pokojové rostliny v zimě zalévejte pouze tehdy, je-li povrch substrátu v květináči skutečně suchý. Zálivka nesmí podněcovat rostliny k růstu. Obecně platí, že čím je teplota v pokoji nižší, tím méně vody pokojové rostliny potřebují. Zároveň také zapomeňte na veškeré přesazování.

Se zaléváním v zimě pozor

Zálivku pokojových rostlin je sice v zimě nezbytné omezit, zároveň však rostliny nesmí uhynout na nedostatek vody. Nikdy nezalévejte příliš studenou vodou ani vodou čerstvě napuštěnou z vodovodního kohoutku. Nejlepší je voda vlažná a odstátá. Vzhledem k tomu, že rostliny odpočívají, nepotřebují tolik živin, a tak není třeba je ani přihnojovat. Šetřete tedy peníze i čas a rostlinám dopřejte jen občasnou zálivku bez hnojiva.

Dopřejte rostlinám světlo

V zimě musí rostliny překonat nejkratší dny v roce. Nedostatek denního světla je pro pokojové rostliny největší zátěží. Je potřeba jim ho tedy zprostředkovat co nejvíce. Jinak se za ním začnou vytahovat, budou bledé a slabé. Rostliny, u kterých je to možné, přemístěte přímo k oknu na parapet. Odhrňte závěsy a vytáhněte žaluzie. Pozor, některé pokojové rostliny nemají přímé sluneční záření rády, najděte jim proto místo s rozptýleným světlem.

Pokojové rostliny na okenním parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na teplotní výkyvy

Stejně jako lidem ani pokojovým rostlinám nesvědčí náhlé výkyvy teplot. Chraňte je tedy před teplotním šokem. Pokud se chystáte vyvětrat vydýchaný vzduch v pokoji, sundejte nejprve z parapetu všechny rostliny. Zákeřná dokážou být netěsnící profukující okna, rostlinám v jejich blízkosti hrozí nebezpečí námrazy. Opačným problémem může být ale také intenzivní zdroj tepla, jakým jsou radiátory nebo krby. I od nich držte pokojové rostliny dál.

Dopřejte rostlinám náležitou péči

Kromě dodržování výše zmíněných zásad můžete svým pokojovým rostlinám zimu zpříjemnit a několika jednoduchými kroky jim přilepšit. Většina rostlin dává přednost vlhčímu vzduchu, kterého se jim ale ve vytopených místnostech nedostává. Dopřejte jim tedy pravidelné mlžení. Nezapomínejte z listů utírat prach, pravidelně rostliny kontrolujte a odstraňujte odumřelé listy, abyste předešli chorobám. Rostliny vám za to budou vděčné.

Jak pečujete v zimě o pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články