Oblíbená vánoční hvězda alias pryšec nádherný či Poinsettia může vydržet v domácnosti opravdu dlouho. A to díky správné zálivce.
Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) se objevuje v obchodech před příchodem vánočních svátků takřka se železnou pravidelností. Říká se jí také pryšec nádherný či Poinsettia a mnoho lidí si už bez jejích zářivých barev nedokáže své Vánoce ani představit. Bohužel však tyto krásné květiny mnohdy končí svou životní pouť dřív, než odplynou poslední sváteční dny. Náprava tohoto stavu je však opravdu jednoduchá – spočívá ve správné zálivce.
Jak zalévat vánoční hvězdu
Při péči o vánoční hvězdu musíte myslet především na to, že jde o pryšec. A její vodní režim je tedy oproti jiným pokojovým rostlinám trochu upravený. Opravdu tedy nesnáší přelévání – vytrvale mokrá půda velmi brzy povede k její záhubě. Vánoční hvězdu je proto třeba zalévat střídmě, ale pravidelně
K ruce si vezměte špejli; s její pomoc poznáte, kdy už půda dostatečně vyschne a je tedy připravená na zálivku. Všeobecně platí, že pokud jsou horní dva centimetry květináče suché (platí pro středně velké exempláře), pak je ta nejlepší vhodná doba pro doplnění tekutin. Nezapomeňte také vždy používat odstátou vodu pokojové teploty, abyste svou rostlinu zbytečně nešokovali tou chladnou.
Čím hnojit vánoční hvězdu
Většina rostlin potřebuje ty správné živiny, aby si květiny udržely svůj vzhled a dlouho kvetly. A ani vánoční hvězdy nejsou výjimkou. Vyžadují především zvýšený přísun draslíku a hořčíku. Ty jim pomohou zpevnit stonky a zbarvit listeny do žádané červené barvy. K umělým hnojivům však sahat nemusíte. Stačí si uschovat dvě nebo tři banánové slupky a nakrájet je na malé kousky.
Přes noc je namočte do nádoby s vodou a následujícího dne tekutinu sceďte a použijte jako hnojivo. Banánové slupky obsahují celou řadu potřebných živin. Mezi ty nejdůležitější patří kromě draslíku a hořčíku i železo, vitamín B12, vitamin B6 , vitamin C, D a E, beta karoten, vápník, měď, zinek, mangan a další složky.
Kde vánoční hvězdu pěstovat
Tato rostlina vyžaduje poměrně specifické podmínky k tomu, aby byla spokojená. Nejlépe se jí bude dařit při okolní teplotě kolem 20 °C. Neměla by být nikdy vystavena chladnému průvanu nebo náhlým změnám teploty. Pokud se to přece jen stane, obvykle okamžitě shodí listy. A pokud vám vydrží až do jara, nezapomeňte ji přesadit do nové půdy, abyste prodloužili její životnost.
Další oblíbené vánoční květiny
Není vánoční hvězda zrovna vaším šálkem čaje? Pak si domů pořiďte jiné druhy květin, které vás spolehlivě naladí na sváteční vlnu. Mezi ty nejoblíbenější patří:
- vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi),
- cesmína ostrolistá alias boží strom (Ilex aquifolium),
- hvězdník (Amaryllis) neboli rytířská hvězda
- či jmelí bílé (Viscum album)