Jaké podmínky je třeba poskytnout aloe vera, aby začala kvést

                   

Když se řekne pokojová rostlina, vybaví se většině z nás právě aloe. Obvykle bývá zmiňována především aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis), ovšem leckdy bývá k vidění i mnohem lépe a kompaktněji rostoucí aloe stromovitá (Aloe arborescens). Většinou se těšíme jen z krásy jejich listů, které čas od času použijeme pro jejich léčivé účinky. Ovšem květy aloe bývají k vidění jen zřídka. To se však může změnit.

Jak pěstovat oblíbenou Aloe vera

Aloe vera divoce roste především v tropických a subtropických oblastech Afriky a Střední Ameriky, ale najdeme ji také na mnoha místech Kanárských ostrovů a Západní Indie, kam byla původně dovezena kvůli komerčnímu pěstování. V přírodě miluje plné slunce, doma preferuje spíše co nejsvětlejší stanoviště, ale ne přímo na prudkém slunci. To by mohlo způsobit hnědnutí konců listů – a to zejména na jaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nemá ráda ani přemokření, proto vyžaduje písčitou půdu, která po zálivce dobře odvádí vodu. Za všech okolností se naopak musíte vyhnout vlhké a těžké půdě. Nejvhodnější je pro sázení aloe směs zeminy pro pokojové rostliny a písku, do níž je možné případně přidat i trochu rašeliny. Důležitá je také kvalitní drenážní vrstva na dně květináče, která umožňuje okamžitý a bezproblémový odtok přebytečné vody.

Aloe nejvíce vadí přemokření

Přemokřená aloe nejenom nekvete, ale ani neprospívá. Musíte si tedy dát pozor na správný postup zálivky. Rostlinu proto zavlažte až ve chvíli, kdy substrát v květináči opravdu plně vyschne. Pouhé sáhnutí na horní vrstvu nestačí, aktuální stav pro jistotu vždy prověřte zapíchnutou špejlí. V létě je možně aloi zalévat o něco častěji, naopak během hibernace by měl být přísun vody omezen na minimum.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Právě období klidu je jedním z významných faktorů, které ovlivní kvetení aloe. Nemusí ho mít – klidně vám spokojeně poroste celoročně jako běžná pokojová rostlina. Pokud ji však v zimě umístíte na místo s teplotami okolo 15 °C, šanci na vývoj květů znásobíte. Hnojení tato kráska nepotřebuje, velmi jí však prospějete, když ji každých pár let přesadíte. A to vždy do čerstvé zeminy určené pro sukulenty.

Jak vlastně kvete aloe

Posledním faktorem, který ovlivní kvetení, je velikost květináče. Neměl by být ani příliš velký, ani příliš malý. První možnost povzbudí rostlinu spíše k tvorbě listů, druhá ji naopak částečně utlumí. Aloe je proto vhodné přesazovat až ve chvíli, kdy její kořeny začnou prorůstat odtokovým otvorem v květináči, nebo tehdy, když začne po zálivce příliš rychle vysychat. Právě to totiž značí, že je půda hojně prokořeněná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvod květináče pak volte jen o jeden až dva centimetry větší, bude to bohatě stačit. A jak vlastně vypadá květ aloe? Nejdříve se v paždí objeví drobný puk, který se postupně vytáhne v dlouhý stvol. Květy samotné jsou pak červené (v případě aloe vera). Traduje se, že tyto rostliny kvetou jen jednou za desetiletí, ovšem správnými postupy lze této unikátní události docílit i mnohem častěji. Hibernace a správný obvod květináče jsou však nezbytné.

Jak si namnožit aloe vera

Chcete mít doma rostlinek více? Ani to není problém. Aloe lze rozmnožit pomocí přirozených odnoží, které při dobré péči vytváří, nebo z řízků. Ty se jednoduše odeberou v době, kdy jsou plně vyzrálé, a na základně se opatrně odříznou ostrým nožem. Byla by však chyba sázet je hned, musí se nechat několik dní zaschnout. Následně se zasadí do vlhké pěstební půdy a zapěstují se na středně světlém místě, chráněném před přímým sluncem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte také na to, že nově vysazené mladé odnože nebo řízky by se neměly hnojit, dokud se u nich plně nevyvine kořenový systém. Pokud totiž k tomuto kroku přistoupíte příliš brzy, mohla by se jejich pletiva snadno spálit. A takto poškozené mladé rostlinky leckdy není možné vůbec zachránit. Dříve než za dva měsíce proto po žádných výživových přípravcích nesahejte, bylo by to spíše kontraproduktivní.

Jak používat aloe vera

Aloe patří mezi sukulenty – zásoby vody totiž uchovává ve svých modrozeleně zbarvených listech. Ty jsou dužnaté, hladké a na okraji s drobnými trny. Dlouhotrvající sucho jí tedy vůbec nevadí. Ovšem cenný gel uvnitř umí víc než jen uchovávat vodu. Najdeme v něm přes 200 různých účinných látek, díky nimž je Aloe vera tak oblíbená jako léčivá rostlina. Na naši imunitu působí vitamíny B1, B2, B3, B6 nebo A, C a také vitamín E.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nechybí ani četné mikroživiny jako například kyselina listová, cholin nebo třeba hořčík. A spolehnout se můžete i na vysoký obsah draslíku, manganu a sodíku, stejně jako vápníku, chromu, selenu, zinku, železa, mědi a rostlinných sterolů. Pokud je chcete využít při péči o pokožku, jednoduše rozřízněte list a přiložte ho. Vnitřně se pak vydlabaný gel používá jako podpora trávení a imunity.

A jak používáte aloe vera v domácnosti vy?

Seznamte se s tím, jak poznat Aloe vera, a naučte se vše o pěstování aloe
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články