Orchidej už dlouho nekvetla a její listy žloutnou a vadnou? Zdraví i krásu jí lze vrátit jednoduchým vaječným způsobem

Naučte se, jak na správné vyživování orchidejí tím správným způsobem. Postačí vám k tomu jen odpad z domácnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud vaší orchideji začaly žloutnout nebo dokonce hnít listy, pak jde o velmi vážný problém, který může při neřešení vést dokonce i ke smrti květiny. Jestliže se však naučíte jeden jednoduchý způsob péče, můžete snadno svou pokojovou květinu zachránit a přivést ji opět ke květu. V začátcích potíží postačí sáhnout po jednom osvědčeném hnojivu.

Vaječné skořápky pro orchideje

Toto hnojivo je skvělé pro rostliny, kterým vyhovuje zásaditá půdní reakce, tedy s pH 7 a výše. Z nejrůznějších polních a zahradních plodin a rostlin mezi ně patří například pivoňky, karafiáty, okurky, zelí, fazole, kapusta, zvonky, pelargonie, velkokvěté plaménky, kosatce, réva vinná, levandule, břečťan a také naprostá většina pokojových rostlin včetně orchidejí.

Obsahují v sobě mnoho důležitých látek, v jejich čele však stojí vápník, fosfor, železo, sodík, hořčík a draslík. Nehodí se však k acidofilním rostlinám, mezi než patří kupříkladu hortenzie, rododendrony, vřesy, kapradiny a samozřejmě také azalky, a to včetně těch oblíbených pokojových, jež se v domácnostech často vyskytují.

Hnojivo z vaječných skořápek

A jak tento odpad použít pro hnojení orchidejí? Skořápky omyjte, vysušte a poté rozdrťte na jemný prášek třeba v mixéru. Poté vezměte jednu lžičku rozdrcených skořápek a ve vhodné nádobě ji zalijte horkou vodou a dobře promíchejte. Počkejte, až tekutina vychladne, a poté zchladlé hnojivo přelijte do rozprašovače a doplňte vodou tak, aby byl výsledný objem 1 litr. Nakonec toto hnojivo postřikem aplikujte na kořeny a listy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Abyste dosáhli požadovaného účinku, tak používejte hnojivo z vaječných skořápek každý den, a to nejméně po dobu dvou týdnů. Tím dodáte orchideji dostatek živin a vaše květina bude každým dnem silnější a silnější. Zbývající prášek z vaječných skořápek však rozhodně nevyhazujte. Naopak, uskladněte ho v dobře uzavřené nádobě a používejte podle potřeby na všechny pokojové rostliny.

Víte, jak správně seříznout květní stvol, aby orchidej opět vykvetla? Na to se můžete podívat ve videu

Jaké triky na pěstování orchidejí používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články