Optimální zálivka pro orchidej, kterou zvládnou i vytížení milovníci rostlin: Základní pravidlo je sice triviální, výsledek ale vykouzlí úsměv na tváři

Orchideje jsou velmi krásné, ale také poměrně citlivé rostliny. Proto bychom měli péči o ně věnovat více pozornosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje si ve svém přirozeném prostředí rozhodně nemáchají kořeny ve vodě – nic podobného byste jim tedy rozhodně neměli nabízet ani doma. Obecně proto platí, že orchideje spíše snášejí sucho než nadměrnou zálivku. Pokud má orchidej vody málo, poznáte to snadno, protože její listy se začnou scvrkávat – v tomto ohledu si tak rozhodně starosti dělat nemusíte.

Zálivka se řídí vegetačním obdobím

Orchideji nejlépe prospějete, pokud ji na půl hodiny celou namočíte do kbelíku s odstátou vodou. Přičemž platí, že intenzivnější zalévání potřebuje v období aktivního růstu a kvetení, naopak po odkvětu a v chladném období roku je třeba zálivku omezit.

Jak často zalévat orchidej

Pokud tedy vezmete v úvahu výše uvedené, zjistíte, že v létě by se měla orchidej zalévat přibližně každé 2 až 3 dny a v zimě asi jednou týdně, vždy však odstátou vodou pokojové teploty. Jinak byste mohli jejím kořenům nechtěně způsobit šok, což by rostlina rozhodně nenesla dobře. Vodu je třeba vždy nechat odstát alespoň přes noc, jinak riskujete výše zmíněné obtíže.

Jak s pomocí zálivky podpořit kvetení

Jestliže svou orchidej zaléváte správně, ale přesto vám odmítá kvést, i toho může zálivka vyřešit. Jak? Zkrátka tak, že jejím prostřednictvím své rostlině připomenete její domovinu. Jednoduše ji postavte do vany a pusťte na ni jemnou teplou sprchu, která alespoň trochu napodobí tropické deště. Uvidíte, že orchidej pak začne růst ještě aktivněji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po sprchování vždy nechte orchidej dobře okapat a trochu oschnout, než ji vrátíte na její původní místo. Předejdete tak vzniku hniloby. A nikdy nestavte květináč na místo, kde by mohl být průvan, protože by vaše květina mohla nastydnout, což by ji ve vývoji spíše zpomalilo.

Orchidej Phalaenopsis, která se v domácnostech pěstuje nejčastěji, není náročná na péči. Naučte se ji správně přesadit

Jaké nedostatky v péči o orchideje jste ve své domácnosti po přečtení tohoto článku odhalili?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články