Žloutnutí a zasychání listů orchidejí: Mezi časté příčiny patří i extrémní teploty a škůdci

Tento častý problém může být frustrující, ale s trochou detektivní práce a několika úpravami můžete svou orchidej opět uzdravit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejčastějším důvodem žlutých listů u orchidejí bývá přemokření nebo podmáčení,“ píše web SpiderFarmer. A jedním dechem dodává i vhodné řešení. Pokud chcete, aby vaše orchidej dobře rostla, měli byste u ní co do zálivky najít rovnováhu. Obecně byste ji měli zalévat každých 7 až 10 dní, ale konkrétní frekvence zálivky je ovlivněna i substrátem. Zalévejte až tehdy, kdy je v horní části suchý.“

Špatná kvalita vody

Ovšem pozor musíte dávat i na to, co dáváte do zálivkové konvičky. Tvrdá voda do ní nepatří. Obsahuje totiž hořčík a vápník, které mají tendenci hromadit se v půdě a poškozovat kořeny. Stejně škodlivý je i chlor z neupravené vodovodní vody.

Extrémní teploty a nemoci

I když to tak vzhledem k jejich domovině nevypadá, orchideje jsou citlivé na změny prostředí. Extrémní horko nebo chlad je mohou stresovat, což se projeví změnou barvy listů a jejich zasycháním. A zapomínat nelze ani na vliv chorob a škůdců.

Aby orchidej kvetla celoročně: Jako účinný stimulant k růstu i květu poslouží rýžová voda

Jak zachránit orchidej bez kořenů iZdroj fotografie: Depositphotos
Žluté listy orchideje: Může za ně zálivka i podchlazení.
  • Houbové infekce: Na listech najdete tmavé skvrny a žloutnutí.
  • Škůdci: Na orchidejích se často objevují červci nebo mšice. Vysávají z nich živiny a zanechávají po sobě suché a žluté listy

Houbové infekce ošetřete vhodným fungicidem (pořídíte ho v zahradnictví) a napadená místa odstraňte – klidně se může jednat o jednu část listu, nemusíte ho odebírat celý. V případě škůdců očistěte listy mýdlovou vodou nebo použijte insekticidy určené pro orchideje.

9 dosud neznámých triků zkušeného pěstitele orchidejí. Všechny orchideje doslova donutí růst a kvést

Jak správně pěstovat orchideje krok za krokem

Za žluté listy může i slunce

Specialisté ze stránek OrchidWeb také varují před působením světla. „Obecně platí, že orchideje by nikdy neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření, které může způsobit spálení (a tedy i žloutnutí – pozn. redakce) listů. Většina orchidejí roste epifyticky připojená ke kmenům stromů nebo v podrostu tropického lesa, kde dostávají různé stupně filtrovaného slunečního světla.“ Proto nejsou vhodné do jižně orientovaných oken, kde by byly vystaveny přímému slunci.

Jak se staráte o své orchideje, aby zůstaly krásné a zdravé?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články