Aby orchidej kvetla celoročně: Jako účinný stimulant k růstu i květu poslouží rýžová voda

Phalaenopsis orchidej je velmi populární mezi zahrádkáři a sběrateli orchidejí díky své kráse a snadné péči. S trikem pokvete celoročně.

i Zdroj fotografie: Tausif.zawad / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchidej Phalaenopsis, také známá jako můrovec, je velmi populární druh orchideje, a to především díky své kráse a snadné péči. Tato orchidej pochází z jihovýchodní Asie a je často pěstována jako pokojová rostlina. Její okouzlující květy mají různé barvy ( bílá, růžová, žlutá nebo fialová), mohou být až 10 centimetrů široké a na květním stvolu obvykle vydrží několik týdnů. Tato orchidej se obvykle pěstuje v květináči s kůrovou směsí a potřebuje světlé, ale nepřímé světlo a teplotu mezi 18 až 28°C.

Čím hnojit orchidej, aby kvetla

Pokud chcete Phalaenopsis podpořit v kvetení, nemusíte sázet na umělá hnojiva. Skvěle vám pomůže i voda, která vám zbyla po vaření rýže (nebo jednoduše ta, kterou si připravíte cíleně jako hnojivo, protože při správném postupu vaření rýže by vám žádná nadbytečná tekutina zbýt neměla). Jde o skvělou alternativu pro zálivku orchidejí, protože obsahuje některé živiny, které jsou pro rostliny užitečné. Tato voda obsahuje škrob, cukr a vitamíny, které mohou posílit imunitu rostlin a podpořit jejich růst.

  • Voda z vaření rýže obsahuje zbytky škrobu, které mohou být pro rostliny užitečné, protože škrob může sloužit jako zdroj energie pro růst a vývoj rostlin.
  • Najdete v ní také přírodní také cukr, který může rovněž představovat skvělý jako zdroj energie. Důležité jsou také vitamíny skupiny B, jako je například thiamin, riboflavin a niacin, které jsou pro správný růst a vývoj rostlin důležité.
  • A voda z vaření rýže obsahuje i různé minerály, jako je například draslík, který je nezbytný pro tvorbu nových buněk a růst orchidejí.

Jen samotná rýžová voda nestačí

Je třeba však poznamenat, že množství živin v této vodě je obvykle poměrně malé a zcela neodpovídá potřebám rostlin. Proto by neměla být rýžová voda nikdy používána jako jediný zdroj živin. Pokud ji však použijete místo zálivky a jednou měsíčně pohnojíte své orchideje standardně, pak bude vše v pořádku.

Co přidat do vody určené pro zálivku orchidejí, aby kvetly po celý rok iZdroj fotografie: Freepik

Co ještě vědět o kvetení orchidejí

Při použití této vody jako zálivky je třeba zachovávat opatrnost. Velmi důležitá je zejména čistota této vody. Neměly by se v ní nacházet soli, olej nebo jiné složky, které by mohly být pro rostliny škodlivé. Pokud používáte rýži s přidanou solí, může být lepší zalévat touto vodou orchidej pouze občas a v malých množstvích. Ovšem pokud jste si jisti, že voda neobsahuje žádné škodlivé látky, můžete ji využívat i jako pravidelnou zálivku.

V každém případě je důležité dodržovat správnou zálivku pro orchideje a sledovat stav rostliny. Pokud zjistíte, že rostlina nevypadá zdravě, může být třeba změnit způsob zálivky a nebo použít jinou metodu. Je důležité udržovat substrát stále mírně vlhký, ale ne přemokřený, a hnojit vaši rostlinu i standardními hnojivy alespoň jednou za měsíc (během vegetační sezóny). Opravdu se to vyplatí, orchidej vám totiž může vykvést i několikrát za rok, pokud jí dopřejete skutečně optimální podmínky.

Orchidej Phalaenopsis je velmi vhodná jako pokojová rostlina a může být také použita jako dekorace. Se správnou výživou pokvete celý rok

Jak se o své orchideje staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články