Jak zajistit, aby africké fialky bohatě kvetly po celý rok? Miliónové tipy od zkušené květinářky, které jen tak někde nenajdete

                   

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Srdce všech milovníků zeleně si získala především svou schopností soustavného kvetení. Aby to však byla opravdu pravda, je třeba jí zajistit vhodné podmínky. Začít je třeba u předpokladů pro úspěšný růst a skončit u zaručených pěstitelských tipů a triků.

Jak pěstovat africkou fialku

Pro začátek je nutné této pokojové rostlině zajistit vhodné podmínky k růstu. Pamatujte si proto, že nejlépe roste při teplotách mezi 18 a 23 stupni Celsia. Má ráda světlé polohy, ale nevyhovuje jí pobyt na plném slunci. Nejvíce jí tedy bude svědčit parapet na východní straně domu, kde je po ránu nejvíce slunce, ale po zbytek dne bude mít k dispozici spíše světlo rozptýlené. Pokud africká fialka nekvete, pak jde obvykle o následek špatně zvoleného stanoviště.

Ovšem ublížit jí může i průvan (zejména v zimních měsících) nebo pobyt v blízkosti ústředního topení. A v čem ji pěstovat? Pro svou spokojenost vyžaduje lehkou a dobře propustnou půdu – nejlépe směs listové zeminy, rašeliny a písku ve stejném poměru. Optimální pH by se mělo pohybovat v hodnotách 4,5 až 5,5, ale fialka dobře poroste a pokvete i v neutrální půdě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zálivka a hnojení fialek

Další velkým kamenem úrazu bývá i zálivka – a to především ta nadměrná. Africká fialka jako rostlina pouští a polopouští totiž mnohem lépe snáší přísušky než přemokření. A problémem může být i hnojení. Příliš mnoho živin sice nevyžaduje, ale pokud nekvete a její listy jsou spíše světlé a vytáhlé, pak stojí za to ji přihnojit přípravkem pro kvetoucí rostliny. A to nejlépe každý týden během sezony.

Triky pro pěstování afrických fialek

Pokud rostlinám zajistíte vše potřebné, pak vám velmi pravděpodobně vykvetou. Ovšem abyste z jejich potenciálu získali opravdové maximum, měli byste vsadit i na některé osvědčené triky. A o jaké jde?

Redukujte počet listů

Aby rostlina nehnala do listů, ale mnohem spíše do květů, nebojte se ji „obrat“ o část listů. Dospělému exempláři postačí ke spokojenosti pouhých 12-15 plně vyvinutých listů, ty ostatní můžete s klidným svědomím odstranit (vždy u báze a vydezinfikovaným nožem nebo nůžkami).

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Roste listy (nikoli květy)

V běžných zahrádkářských příručkách se dočtete, že tato rostlina rosení nesnáší, ovšem není to pravda. Nemá ráda pouze vodu dopadající na květy (ty poté rychleji ztrácí na kráse) a vlhkost zatékající do středu růžice listů ( vede k hnilobě). Pokud však při rosení květy zakryjete třeba papírem a nebudete rosit až do skanutí, pak tím své rostlině naopak prospějete – její listy tak totiž zbavíte prachu a dalších nečistot.

Zmlazení trsů africké fialky

Pokud vaše fialka nekvete, i když jste vše výše uvedené dodrželi, může jít také o signál k tomu, že je čas rostlinu zmladit. Opatrně ji tedy vyjměte z květináče a pokud to bude možné, pak ji rozdělte na několik trsů. U růžic bez dceřiných rostlin pak přistupte k otrhání nejstarších listů.

Jaké kvetoucí pokojové rostliny doma pěstujete vy?

Velmi jednouché je i rozmnožování africké fialky – podle tohoto návodu vám to půjde snadno
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články