Česnek je jako hnojivo pro orchideje skvělý. Pokud ho však naboostujete ještě jednou složkou, pokvetou vám jako ještě nikdy

V posledních letech si orchideje získaly vysokou popularitu. Aby však stále kvetly, potřebují to správné hnojivo.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Orchideje jsou velmi krásné, a pokud si osvojíte, jak se o ně správně starat, pohltí vás zcela jistě natolik, že nezůstanete pouze u jediného kusu. Složitost pěstování záleží na mnoha faktorech – především druhu, který zvolíte. K dostání jsou náročné, ale i méně náročné orchideje. Všechny však podpoří v kvetení česnek s jednou vychytávkou navíc.

Hnojení orchidejí česnekem a medem

Tyto rostliny pochází z tropů a rostou na kmeni stromů. A abyste zajistili jejich opětovné kvetení, je potřeba, abyste simulovali jejich původní prostředí – a to včetně takových detailů, jako je přísun živin. Pomoci si můžete levným hnojivem z těchto složek:

  • 1 palice česneku
  • 1 lžíce medu
  • 1 litr horké vody

Česnek prolisujte a zalijte horkou vodou. Nechte přes noc odstát a ráno do hnojiva po přecezení přimíchejte ještě med. Do této tekutiny pak orchideje na půl hodiny namočte, případně můžete hnojivo aplikovat jako zálivku do každého květináče. Na jednu rostlinu postačí asi pět polévkových lžic.

Jak správně pěstovat orchideje

Nejjednodušší orchidejí vhodnou pro pěstování téměř kdekoliv je Phalaenopsis. Roste totiž poměrně dobře i při slabém osvětlení a v horších teplotních podmínkách. Také nevyžaduje nadměrnou vlhkost a rozkvete i bez větší námahy. Pokud mu však poskytnete vše potřebné, bude vám bujně kvést a rychle růst.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak na to? Stačí ho umístit na východní okno a jednou za deset dní ponořit na hodinu do odstáté vody. V sezoně ho pak jednou za 14 dní přihnojte speciálním hnojivem, které najdete v návodu výše. Že se tato námaha vyplatí jistě není pochyb, protože tato interiérová rostlinka je během květu překrásná.

Důležitá je i zálivka orchidejí

K této problematice se váže jedno jednoduché pravidlo – pokud chcete orchidej zalít, vydržte ještě jeden den. Jedná se o zvláštní myšlenku, ale vychází jednoduše z toho, že nadměrné zalévání orchidejím rozhodně škodí. Bude proto vždy lepší nechat rostlinu trochu proschnout, než ji udržovat stále mokrou. V takovém případě začnou kořínky uhnívat. A jak zjistit, zda je pro zálivku správný čas?

Obvykle to poznáte podle barvy kořenů – jestliže jsou zelené, zálivku nepotřebují. U orchidejí pěstovaných v tmavém květináči však budete potřebovat trik. Jednoduše použijte ořezanou obyčejnou tužku nebo třeba špejli. A co si s nimi počít? Na pár hodin je zapíchněte do substrátu a poté vytáhněte. Pokud je dřevo tmavé, rostlina vodu nepotřebuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co s orchidejí po odkvětu

O orchidej se však nesmíte přestat starat ani ve chvíli, kdy odkvete. Nejdříve odřízněte stonek, kde se nacházel květ. Poté orchidej umístěte do vlhkého a teplého klimatu – tedy například do teplé místnosti a na misku s vlhkými kamínky. Pozor, ve dne musí mít vaše pokojová kráska vlhko a teplo, ale v noci by měla mít alespoň o deset stupňů méně. Tato skutečnost je velmi důležitá pro opětovné kvetení, protože stimuluje v rostlině procesy, vedoucí k nasazení poupat.

Zopakujte si i další aspekty pěstování orchidejí, které jsou pro jejich spokojenost důležité, u vás doma se jim pak bude zaručeně dařit

Jaká je vaše metoda na osvědčené hnojení orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články