Květinářka radí, jak v obchodě vybrat novou orchidej správně. 5 tipů, díky nimž si domů donesete vždy jen dokonale zdravou rostlinu

                   

Půvabné orchideje rodu Phalaenopsis, kterým říkáme také hezky česky můrovce (podle tvaru jejich květů), se na našich parapetech objevují opravdu často. Aby se jim však dobře dařilo, musíme si je vybrat správně už v obchodech. A na co si dát při nákupu orchidejí pozor? Stačí se řídit pěti jednoduchými znaky.

Pozor na žluté listy u orchidejí

Pokud orchidej celkově nevypadá dobře, samozřejmě bychom ji kupovat neměli. Ovšem leckdy nás zláká opravdu nízká cena v nějakém výprodeji. Doufáme, že když rostlině poskytneme optimální podmínky, zachráníme ji. Ovšem nemusí to být pravda. Pokud listy žloutnou od středu, znamená to, že je poškozené srdíčko. A takové orchideje často hynou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyhněte se vrásčitým listům

Zdravé orchideje mají listy lesklé a hladké. Pokud mají naopak zašedlou barvu a různě se ohýbají, nebo jsou dokonce pokryty „vráskami“, jde pravděpodobně o rostliny nemocné, s poškozenými kořeny apod. Zda se vám doma vzpamatují, není ani při té nejlepší péči jisté. Proto je raději nekupujte.

Pozor na škůdce orchidejí

I když na škůdce tyto rostliny obvykle netrpí, čas od času se přece jenom vyskytnou. Nejčastěji jde o vlnatky nebo puklice. Pozorně si proto prohlédněte všechny záhyby listů a jemnou tkáň v okolí poupat. Právě tady se totiž tito nežádoucí návštěvníci vyskytují nejčastěji. Postiženou rostlinu nekupujte, snadno byste jimi mohli nakazit další rostliny v bytě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prohlédněte si stav kořenů

Orchideje jsou náchylné zejména na přemokření. Velmi rychle jim v takovém případě začínají uhnívat kořeny a záchrana bývá poměrně obtížná. Zdravé kořeny jsou zelené nebo stříbřité. Naopak žlutých nebo hnědých by se mělo v květináči vyskytovat jen minimum. Nebojte se tedy rostlinu vyjmout např. z okrasného květináče (ten byste stejně měli po nákupu vyhodit, orchideje totiž ke správnému růstu potřebují, aby se světlo dostalo i k jejich kořenům).

Modrou orchidej nechte raději v obchodě

Modré orchideje neexistují – tedy alespoň pokud se zaměříte na rod Phalaenopsis. A co to tedy v obchodech vídáme? Ve skutečnosti jde o orchideje bílé, do jejichž stonků bylo uměle vpraveno modré barvivo. Jde samozřejmě o zásah do zdraví rostliny, navíc skoro zbytečný – opakované kvetení (pokud se vám zdaří) bude totiž opět bílé. Modrým orchidejím se tedy vyhněte obloukem.

Také patříte mezi milovníky orchidejí, nebo na svých parapetech pěstujete raději jiné květiny?

Jak se starat o orchideje, aby vám znovu vykvetly? Zopakujte si všechna pravidla pěkně v kostce
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články