Množení tlustice neboli stromu peněz: Z jednoho listu zásoba na celý parapet

Tlustici si doma namnožíte snadno – a postačí vám k tomu jen jeden jediný list. Ten je však třeba správně ošetřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejznámějším druhem tlustice, který se často pěstuje v našich interiérech, je tlustice vejčitá (Crassula ovata). Tento druh má výrazné zelené listy ve tvaru vejce, jež jsou uspořádány v přeslenech. Tento druh tlustice může být při správném pěstování opravdu dlouhověký a dokonce si z ní lze vypěstovat pomocí správného řezu i nádhernou bonsaj. A stejně jednoduché je i její množení. Z jednoho listu lze namnožit hned několik dalších rostlinek.

Jak pěstovat tlustici vejčitou

Při pěstování tlustice vejčité je důležité jí zajistit především dostatek světla. Tlustice potřebuje velmi světlé stanoviště, ideálně na okenním parapetu, kde získá pokud možno co nejvíce slunečního záření, je tedy důležité ji umístit na jižní nebo západní okno. Pokud tuto podmínku nesplníte, mohou se na ní po čase objevit hnědé skvrny. Dalším důležitým faktorem pro úspěšné pěstování tlustice je zalévání.

Dobře zapěstovaná tlustice potřebuje zalévat jen velmi málo, a to až poté, co se substrát prakticky zcela vysuší. Pokud ji budete zalévat příliš často, může dojít k hnilobě kořenů. Tlustice vejčitá dokáže dobře přežít i delší období bez vody, a to díky svým zásobám vody v listech. Pěstujte ji nejlépe v písčitém substrátu, který dobře propouští vláhu. Substrát pro tlustice lze zakoupit v květinářstvích nebo si ho můžete připravit sami smícháním rašeliny, písku a hrubého perlitu.

Jak na množení tlustice iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na množení tlustice

Tlustice se rozmnožuje poměrně snadno, nejčastěji se používá její rozmnožování řízky. Pokud chcete vypěstovat nádhernou bonsaj z tlustice, je důležité u ní pravidelně stříhat výhonky, a právě z těchto řízků vám následně ochotně vzniknou nové rostliny. Při řezání tlustice vejčité se doporučuje použít ostrý nůž, aby nedošlo k poškození rostliny – a to i při řezání jednoho jediného listu, který lze k jejímu namnožení rovněž použít.

Jak množit tlustici s pomocí listů

Množení tlustic je poměrně snadné a lze ho provést dvěma způsoby: pohlavním a vegetativním. Vegetativním množením se tlustice rozmnožují pomocí listových nebo vrcholových řízků, zatímco při pohlavním množení se vysévají semínka. Pro použití v domácnosti je však jednodušší první způsob. Pro vegetativní množení tlustic je třeba nejdříve oddělit zralý list (nebo vrcholový řízek) a nechat na něm zaschnout řezné plochy.

Jak na množení tlustice iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Poté řízky vysaďte do mírně vlhkého písku nebo písčité kompostové zeminy v poměru 1:1 a umístěte je na plné slunce při teplotě 15 až 20 °C. Řízky obvykle velmi ochotně zakoření. Při přesazování tlustic se nedoporučuje používat příliš výživný substrát, protože by rostly příliš mohutně a ztrácely by svůj přirozený charakter.

Letnění tlusticím může prospívat

Tlustice jsou velmi tolerantní rostliny, které se dokážou přizpůsobit různým podmínkám. Nejlepší pro ně je celoroční pěstování v interiéru, ideálně bez letnění. Některým druhům tlustic však letní pobyt venku naopak prospívá – a obzvláště to platí o mladých rostlinkách, které se pokouší zakořenit. Pokud vše provedete správně, přinese vám tlustice do domu štěstí a blahobyt.

Množení tlustice vrcholovými řízky, nebo lístky

Jaké jsou vaše triky pro úspěšné pěstování tlustice?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články