Proč nepěstovat fíkus na parapetu: Nikdy na něm neporoste, slunce doslova nesnáší

Pokojové rostliny jsou skvělou ozdobou vaší domácnosti, aby vám však prospívaly, musíte pro ně vybrat to nejvhodnější místo. Tyto druhy na parapet rozhodně nepatří.

pokojové rostliny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojovky jsou nejen oblíbenou dekorací, ale také vám pomohou zbavit se největších potíží. Některé pomáhají s přebytečnou vlhkostí, jiné naopak s příliš suchým vzduchem. Jejich přítomnost dokonce přispívá ke snižování znečištěného vzduchu ve vašem domově, což pozitivně ovlivňuje vaše zdraví i náladu. Díky přísunu čistšího vzduchu se vám bude lépe spát, pracovat i relaxovat a budete se moci lépe soustředit.

Jak vybrat pro rostliny vhodné místo

V ideálním případě byste se vytvořenými podmínkami měli co nejvíc přiblížit původnímu prostředí, ve kterém se daný druh vyskytuje. To zahrnuje především potřebu světla nebo stínu, tepla a množství vody. Některé rostliny vyžadují přímé slunce, zatímco jiné sluneční paprsky snadno spálí a znemožní jejich správný vývoj a růst.

Monstera miluje stín

Jedna z nejoblíbenější pokojových rostlin, která rozhodně dává přednost stínu před světlem. Aby se jí dobře dařilo a ve vašich podmínkách prospívala, potřebuje zejména dostatek vlhkosti. Přímé slunce vyloženě nesnáší, proto vám na parapetu rozhodně neporoste. Naopak s ní ozdobíte tmavší kout nebo stinné místo, kde se bude skvěle vyjímat.

Monstera s bílými listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Fíkusu se parapetem nezavděčíte

Další prostorově výraznou pokojovkou je právě fíkus, který stejně jako monstera nedokáže růst a fungovat na přímém slunci. Velmi naopak ocení tmavší a stinná místa. Lze jím ozdobit schodiště i různá zákoutí, kam se dostane jen velmi malé množství slunečního světla. Ostré sluneční paprsky by jej mohly rychle spálit i zcela zahubit.

Kávovník potřebuje vodu

Ani této rostlince se na parapetu příliš dařit nebude. Přestože stín vyloženě nemiluje a dobré osvětlení potřebuje, špatně snáší neustálé sluneční záření. Taky ke svému správnému vývoji potřebuje dostatek vlhka a čerstvý vzduch. Průvan a sucho jsou však pro něj nesnesitelné. Z toho důvodu jej umístěte na vhodné světlé místo, ale ochraňte jej před těmito faktory.

Další druhy nevhodné na parapet

Dál od parapetu byste měli mít také břečťan, aloe veru, zamioculcas a lopatkovec. Jejich listy jsou pro domácí mazlíčky nebo malé děti nebezpečné, a proto byste je od nich měli držet v co největší vzdálenosti. Raději tyto rostliny postavte na vyvýšené místo, kam se zvířata, ani děti snadno nedostanou. Předejdete tak možnému neštěstí a ochráníte všechny členy domácnosti.

Jak správně vybírat pokojové rostliny

Jaké pokojové rostliny zdobí váš parapet?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články