Hnojení kvasinkami je pro všechny pokojové rostliny doslova zázrakem z nebes. Ve správné koncentraci se postará o kvetení nejen fialek.
Africké fialky, vědecky známé jako Saintpaulia, patří mezi nejoblíbenější a nejkrásnější pokojové rostliny. Jsou známé svými nádhernými a téměř celoročně se vyskytujícími květy. Ačkoli je péče o africké fialky poměrně snadná, vyžadují správnou a pravidelnou výživu. S tou vám může pomoci hnojení kvasinkami.
Příprava hnojiva na bázi kvasnic
Vytvoření účinného a na živiny bohatého roztoku pro africké fialky je jednoduchý proces, který může výrazně podpořit jejich růst a kvetení. Zde je návod krok za krokem:
- 1 polévková lžíce suchých kvasnic
- 10 litrů vlažné vody
- 30 g cukru
V nádobě smíchejte 1 polévkovou lžíci sušeného droždí, 10 litrů vlažné vody a 30 gramů cukru. Směs důkladně promíchejte, aby se droždí a cukr zcela rozpustily. Po smíchání nechte roztok chvíli odstát, aby se kvasnice aktivovaly a cukr se zcela rozpustil. Po této době je hnojivo třeba naředit – jednoduše proto koncentrovanou směs kvasinek smíchejte se stejným množstvím vody. To znamená, že na každý jeden díl koncentrované směsi kvasinek přidáte jeden díl vody. Toto ředění v poměru 1:1 zajistí, že vaše africké fialky dostanou správnou koncentraci živin.
Zalévání afrických fialek kvasinkami
Roztok použijte místo běžné zálivky. Četnost hnojení se pak může lišit v závislosti na konkrétních potřebách rostlin a podmínkách prostředí. Jako obecné vodítko lze uvést následující:
- V zimních měsících, kdy je rychlost růstu pomalejší, můžete fialky hnojit jednou měsíčně.
- V létě, kdy rostliny aktivně rostou a kvetou, můžete frekvenci hnojení zvýšit na jednou týdně.
Je důležité, abyste africké fialky tímto roztokem na bázi kvasnic nepřehnojovali. Nadměrné hnojení může vést k menšímu počtu květů a příliš bujnému růstu listů. Sledujte rostliny a podle jejich reakce upravte frekvenci hnojení podle potřeby.
Jaké další pokojovky si zamilují kvasnice
A pokud vám hnojivo zbude, určitě se nebojte dopřát ho i jiným pokojovým rostlinám. Obzvláště si ho oblíbí tyto:
- žumen (Cissus alata)
- africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)
- břečťan popínavý (Hedera helix)
- poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)
- lopatkovec (Spathiphyllum) neboli toulcovka
- dracéna (Dracaena)
- zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia)
- tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea)
- pepřinec okrouhlolistý (Peperomia obtusifolia)
- kolumnea (Columnea gloriosa)
- eschynantus (Aeschynanthus speciosus)
- toulitka (Anthurium andraenanum)