Velkolepě kvetoucí orchidej zařídí sklenice mléka

Pokud se chcete brzy potěšit opětovným kvetením své orchideje, pak sáhněte po docela obyčejném mléce z lednice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou nádherné exotické rostliny s nepřebernou paletou květů různých druhů a barev. Nekvetoucí orchidej ale nevypadá nic moc. Proto se všichni pěstitelé snaží, aby kvetly co nejvíce. Orchideje jsou ale zároveň velmi náročné na péči, mají specifické požadavky a tak se mnohým pěstitelům příliš nedaří.

Nekvetou a nekvetou

Splnili jste vše potřebné pro zdárný růst a kvetení a orchidej přesto nenasazuje na květ? Přesvědčili jste se, že má správné stanoviště, okolní teplotu, zálivku i zeminu a stále nic? Pokud je vše ostatní v pořádku a orchidej je v dobré kondici, pak schází zřejmě některé minerály, které podpoří násadu květů. Můžete použít chemická hnojiva, ale orchidej je velmi choulostivá a tak je s nimi potřeba zacházet opatrně. Naproti tomu levné hnojivo z mléka květině neublíží a dodá jí vše potřebné, aby začala kvést.

Mléko je zázrak

Mléko je pro orchidej jako hnojivo velmi vhodné. Obsahuje všechny prvky, které rostlina potřebuje. Je to v první řadě dusík, jež aktivuje tvorbu květů a také listů, aby byla rostlina silnější. Dále je v mléce vápník, který potřebují nejen lidé, ale i rostliny. Ten zvyšuje fytoimunitu, posiluje stonky a kořeny.

Dalším prvkem je draslík, rovněž podporuje násadu květů a zároveň zlepšuje vodní a kyslíkovou rovnováhu orchideje. V neposlední řadě je tu hořčík, který se podílí na fotosyntéze a způsobuje sytou barvu květů i listů. A mléčná bílkovina je důležitá pro buňky a tkáně orchidejí.

/tipy/orchidej-vykvete-cobydup/ iZdroj fotografie: Pixabay

Výživná lázeň s mlékem

Na její přípravu budete potřebovat 0,5 l dešťové nebo odstáté vody a 1 polévkovou lžíci plnotučného mléka. Směs dobře promíchejte.

  • Do velké misky položte orchidej, zalijte ji mléčným roztokem a nechte ji koupat 15 minut. Během lázně budou kořeny i listy rostliny absorbovat potřebné látky z roztoku.
  • Pak přebytečnou tekutinu vylijte. Takto je potřeba hnojit orchidej jednou za 2 týdny nebo alespoň jednou měsíčně.

Mléčná ochrana listů

Dobrou službu prokáže také pravidelné otírání listů mléčným roztokem. Budete potřebovat 1 polévkovou lžíci plnotučného mléka a 2 lžíce vody. Vatovým tamponem potírejte jednotlivé listy orchideje. Díky tomu zmizí bílý povlak z tvrdé vody a listy budou krásně lesklé. Zároveň se na jejich povrchu vytvoří ochranný film proti bakteriím, plísním a různým jiným škůdcům. Místo mléka můžete použít i zálivku z česneku.

/tipy/orchidej-vykvete-cobydup/ iZdroj fotografie: Freepik

Pomůže i kávová sedlina

Pokud se vám nechce používat mléko, pak vsaďte na osvědčenou kávovou sedlinu. Toto hnojivo je totiž bohaté na živiny – obsahuje například dusík, draslík, fosfor, vápník, hořčík a další stopové prvky, které jsou pro rostliny důležité. Má také mírně kyselý charakter, což je pro některé druhy orchidejí ideální. Mnoho orchidejí preferuje kyselý substrát, a proto přidání kávové sedliny může pomoci udržet optimální pH půdy. Jak ji použít? Jednoduše ji vmíchejte do substrátu v poměru 1:1 nebo 2:1 (substrát : sedlina). Důkladně promíchejte a dobře zalijte.

Jak své orchideje hnojíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články