Jasmín se dá pěstovat i doma, například v hrníčku. Když mu dopřejete světlo a správnou zálivku, budete se těšit z krásně provoněného bytu

Kromě venkovního jasmínu existují i druhy, které lze pěstovat doma v bytě. Péče o pokojový jasmín není nijak složitá, stačí se držet několika osvědčených rad.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

V Číně, odkud jasmín pochází, ho považují za symbol štěstí a lásky. Díky svým vlastnostem je používán v kosmetickém průmyslu a z některých druhů se připravuje zdraví prospěšný čaj. Jasmín je známý pro svou vůni a bílé květy především jako venkovní rostlina. Některé druhy však můžete pěstovat i doma v bytě. Vonící popínavce to sluší v normálním i  závěsném květináči. Za vhodnou péči se odvděčí bílými květy s mámivou vůní.

Jasmín miluje světlo

Prvním klíčem k úspěšnému pěstování jasmínu v bytě je vhodné umístění. Jasmín pravý (Jasminum officinale), který se pěstuje nejčastěji, je rostlinou velice náročnou na světlo, jehož dostatek mu musíte dopřát také během zimních měsíců. Nejlepší je tedy umístit ho k oknu orientovanému na jih. Na teplotu tak náročný není, vyhovuje mu pokojová teplota, ale snese i 8 – 10 °C. Pamatujte ovšem na jeho poměrně intenzivní vůni a raději ho neumisťujte do ložnice. Vhodným místem bude spíše obývací pokoj.

Správné zalévání je základ

Při pěstování jasmínu není radno podceňovat správný způsob zalévání. Jasmín vyžaduje pravidelnou hydrataci, ale nesmíte jej přelít. Příliš mokrý substrát způsobí uhnívání kořenů. Ublížit jasmínu může i dlouhodobé přesušení. V létě zalévejte častěji v malých dávkách, na podzim – stejně jako u jiných pokojovek – frekvenci zalévání snižte. Ideální je dešťová nebo alespoň přefiltrovaná voda, do které můžete občas přidat pár kapek citronové šťávy.

Rozmnožte si jasmín

Rozmnožování není složité, jasmín se jednoduše množí řízkováním, a to nejlépe během přesazování rostliny do většího květináče. Vyberte pár silných výhonků, odstraňte listy a umístěte je do květináčů na teplé a světlé místo. Zeminu pravidelně, ale opatrně zalévejte. Ve vlhké půdě řízky za několik týdnů začnou vypouštět kořeny. Pamatujte, že jasmín poměrně rychle roste a je třeba ho jednou za čas prořezat, abyste podpořili jeho větvení.

Popínavý jasmín v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Jasmín nekvete?

Těšíte se, až bílé květy provoní váš pokoj, ale jasmínu se nechce kvést? Na vině může být řada příčin. Jednou z nich je nevhodné umístění jasmínu v bytě. Jasmín potřebuje cirkulující vzduch a dostatek světla. Zkuste mu čas od času přisvítit lampou s denním světlem. Příčinou může být také přesazení rostliny do většího květináče. Rostlina musí vynaložit sílu, aby zakořenila, a tvorba poupat se zastaví. Nezapomínejte také na občasné přihnojování hnojivem pro kvetoucí pokojovky.

Jaké jsou vaše tipy na pěstování jasmínu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články