Výkonné hnojivo pro pokojové rostliny: K růstu je nakopne cibulová zálivka

Cibule obsahuje mnoho cenných látek, pokud ji dopřejete svým pokojovým rostlinám, budete příjemně překvapeni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naučte se připravit opravdu silné a účinné hnojivo pro pokojové rostliny, které vám může pomoci v boji proti různým chorobám a škůdcům. Toto hnojivo nejen stimuluje růst vašich zelených svěřenců, ale také posiluje jejich imunitu. Lze jej použít jak k ošetření nemocných rostlin, tak jako preventivní opatření u těch zdravých. A potřebovat na něj nebudete žádné drahé ingredience nebo složky z obchodu – bohatě vám totiž stačí, když si na pomoc přizvete běžné vybavení své kuchyně a koupelny.

Zubní pasta a cibule

K jeho přípravě přitom nebudete potřebovat nic náročného, ani vás nezaskočí složitý postup. Jako vstupní ingredience poslouží:

  • 1 středně velká cibule
  • 1 litr vody
  • zubní pasta

Oloupanou cibuli nakrájejte na malé kostičky a vložte do hluboké mísy. Zalijte ji 1 litrem odstáté vody. Ke směsi přidejte 3 cm zubní pasty a dobře promíchejte. Nechte roztok vyluhovat po dobu 6 hodin. Roztok přeceďte a přelijte do rozprašovače. Roztokem postříkejte nebo potřete listy svých pokojových rostlin, a to nejlépe jednou týdně. Místo vody můžete použít i zálivku z česneku.

Proč to funguje

Cibule má jedinečné složení, které obsahuje vápník, železo, hořčík, fosfor (který podporuje bujné kvetení), vitamíny B1, B2 a C (které posilují imunitu a stimulují růst rostlin) a také fytoncidy (které odpuzují škůdce a zpomalují růst plísní a škodlivých bakterií). Tato kompozice působí na rostliny přímo blahodárně a dokáže oživit i ty, které by jinak skončily v popelnici.

Výkonné hnojivo pro pokojové rostliny: Cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na ošetření nemocných rostlin

Tento roztok lze preventivně použít jak u nemocných rostlin k ošetření stávajících stavů, tak u těch zdravých. Cibulovou zálivkou lze otřít například listy orchidejí, abyste je ochránili před plísněmi a bakteriemi, nebo ji aplikovat jako první zálivku pro rostliny přinesené z obchodu (dokáže potlačit rozvoj některých patogenů, které by se jinak mohly rozšířit na všechny vaše květiny).

Jak na plíseň v květináči

Pokud bojujete s bílým povlakem plísně na substrátu, vyplatí se ho při první známce potíží jednoduše seškrábnout a nahradit novou vrstvou zeminy. Navíc můžete do každého květináče nalít 1 až 2 polévkové lžíce tohoto cibulového roztoku a zabránit tak plísni v růstu. Tuto léčebnou kúru opakujte jednou za 2 týdny. Pro ještě lepší účinek je vhodné společně s cibulí nasekat i jeden stroužek česneku (a dále hnojivo připravovat jako obvykle).

Výkonné hnojivo pro pokojové rostliny: Cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tip pro využití

Cibuli, která vám po přecezení hnojiva zbude, lze přidat do květináčů a smíchat s horní vrstvou půdy. Poslouží jako doplňková výživa. Pokud máte strach například z náletů octomilek, pak ji přimíchejte do zeminy při přesazování rostlin tak, aby se nacházela ve spodní části květináče. K takto „schovanému“ rostlinnému materiálu se nedostanou ani ti nejúpornější škůdci, a přitom rostliny vyživí opravdu skvěle.

Jaké jsou vaše triky při péči o pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články