Vynikající hnojivo pro orchideje za pár korun, které najdete v každé kuchyni. Odvděčí se velkými a nádhernými květy coby dup

                   

Orchideje patří mezi unikátní exotické druhy rostlin, které si zamilovala velká řada lidí. Není se však čemu divit, tyto rostliny s nádhernými velkými květy mají opravdu své kouzlo. Jak ale zajistit, aby byly krásné i po letech, a ne pouze když si je přivezete domů z obchodu? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Orchideje potřebují pouze pravidelnou péči a spoustu živin, aby jejich květy měly z čeho růst. Díky tomuto jednoduchému hnojivu to nebude problém a vaše rostlinka bude nádherně prosperovat.

Správná péče je základ

Jako u většiny živých věcí a zejména rostlin, i orchideje si potrpí na pravidelnou starostlivost a péči, díky které budou správně prosperovat. K té se řadí nepochybně pravidelná zálivka, slunečné místo na jižním okně, absence průvanu a přihnojování. Nesmí však chybět ani občasné sprchování, rosení, čištění listů a odstraňování odumřelých květů. Odměnou za to vám bude krásně kvetoucí zdravá rostlinka, na kterou bude radost pohledět.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jelikož se jedná o exotickou rostlinu, která má původ v deštném pralese, nejvíce vyhovující pro ni je dostatek tepla a vlhkosti. Uzpůsobit jí taktéž můžete i substrát, který se dá koupit již speciálně namíchaný pro tyto rostlinky, nebo si ho můžete připravit i doma smícháním dřevěné kůry nebo kokosového vlákna s rašelinou a lesním mechem, který je pro udržení potřebné vlhkosti přímo ideální.

Příprava hnojiva

Jak již bylo výše zmíněno, důležité je také přihnojování v pravidelných cyklech, nejlépe jednou měsíčně. Na trhu je k dostání velké množství speciálních hnojiv, ty se ale dají jednoduše nahradit tím, které si připravíte v pohodlí domova a za značně menší náklady. Jak tedy na to? Hlavní surovinou bude droždí. Toho budete potřebovat pouhých 10 gramů, které jsou však účinné a zajistí vám krásnou a zdravou rostlinku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Těchto 10 gramů droždí si tedy rozpusťte v 1 litru vroucí vody, přidejte lžíci cukru a řádně zamíchejte. Poté celou nádobu, ve které roztok máte, přikryjte potravinářskou fólií a nechte několik hodin na teplém místě. Kvasnice tak začnou reagovat tak, jak mají, a vytvoří vám komplexní roztok, který je vhodný jako hnojivo pro většinu pokojových rostlin, zejména pro orchideje.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Velký pozor si však ještě před použitím dejte na správný poměr hnojiva. Nutné je totiž ještě tento roztok naředit se stojatou nebo dešťovou vodou, a to v poměru 1:5. Když máte hotovo, můžete se pustit do hnojení. U orchidejí je nejlepším způsobem pro hnojení vytažení rostlinky z jejího květináče a uložení do nádoby, kde ji zalijete tímto hnojivem, necháte působit asi 15 minut, poté vytáhnete, necháte okapat a opět rostlinku uložíte na její obvyklé místo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články