Výživné hnojivo pro orchideje z banánu, cibule a kávy, po němž pokvetou bez přestávky celý rok

                   

Čeleď vstavačovitých (Orchidaceae) vyžaduje v bytových podmínkách speciální péči. A nezáleží na tom, zda si pořídíte oblíbený a snadno pěstovatelný můrovec (Phalaenopsis) nebo třeba aktuálně oblíbené exotické Ascocendum (půvabného velkokvětého křížence rodů Vanda a Ascocentrum). Všem se zavděčíte prostřednictvím jednoduché infuze z banánové slupky.

Banánová slupka v sobě ukrývá výživový poklad

Stačí se jen podívat na množství cenných látek, které v ní najdeme. Na předních místech stojí fosfor, dusík a hořčík. A to ve zcela přirozené formě, jejímž prostřednictvím své rostliny rozhodně nemůžete předávkovat. Domácí infuze vyrobená ze slupek od banánu podporuje tvorbu chlorofylu ve vnitřních pletivech listů orchidejí, a díky tomu urychluje proces fotosyntézy. To má pozitivní vliv na celkový stav rostliny. Listy jsou tuhé a zářivé, květy získají syté barvy (a na samotné kvetení se můžete těšit častěji).

iZdroj fotografie: Pixabay

Potřebujete jednu slupku ze zdravého banánu (tedy pokud možno bez nahnědlých nebo černých míst). Dobře ji zevnitř očistěte od zbytků dužiny a opláchněte. Vymyjte a vysterilizujte nádobu o objemu tři litrů. Mezitím přiveďte k varu tři litry vody a po odstavení z plamene počkejte, dokud se neochladí na 40 °C. Do nádoby vložte slupku, přilijte vychlazenou vodu, dobře zakryjte a uložte do temného kouta. Měla by si tu pobýt asi tři dny. Poté hotovou infuzi přeceďte a nařeďte vodou v poměru 1:1.

Jak hnojivo z banánové slupky používat

Jednoduše s ním svěřené rostliny zalévejte přímo do květináče tak, jak jste zvyklí. Kořeny orchidejí je rovněž možné v infuzi namočit na deset minut a poté nechat přebytečnou tekutinu okapat. A pěstujete-li orchideje volně na kůře, jednoduše infuzi přelijte do vhodného postřikovače a aplikujte podle potřeby.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Využít lze i odvar z cibule nebo kávovou sedlinu

Vezměte hrst cibulových slupek, zalijte vodou v množství 1,5 litru, šest minut povařte a nechte vychladnout. Přeceďte (slupky vhoďte na kompost) a používejte jako hnojení a prevenci 1x za měsíc. Ale pozor – vždy je nutné připravit novou infuzi. A orchidejím „chutná“ i kávový lógr. Obsahuje v sobě mnoho živin a zvyšuje kyselost okolí (podobné účinky má i čaj). Kávovou sedlinu usušte a použijte místo běžného minerálního hnojiva (zalévání tekutou kávou by mohlo způsobit plísně).

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články