Nejspíš to také znáte, pokud máte doma například monsteru nebo oblíbený filodendron. Návštěvy zaujme především krása jejich listů, ale vzápětí si povzdechnou nad ošklivostí oněch nevzhledných vzdušných kořenů, kterých umí obě rostliny vypustit do okolí opravdu velké množství. Byla by však chyba je odstraňovat.
Vzdušné kořeny u pokojových rostlin
Nejde totiž jen o nějaký „pozůstatek života v pralese“, jak si mnoho lidí často myslí. I když jsou pokojovky skvěle domestikované, vzdušné kořeny hrají v jejich metabolismu velmi důležitou roli. A to i přes to, že to vypadá, že si vlastně v prostoru jen tak visí a na životním cyklu rostliny se nijak nepodílejí.
Nic však není vzdálenějšího pravdě. Ve skutečnosti jejich prostřednictvím nasává rostlina vzdušnou vlhkost. A nezáleží na tom, zda jde o monsteru skvostnou (Monstera deliciosa) nebo třeba šplhavnici zlatou (Epipremnum aureum), nazývanou také potos nebo scindapsus. Jednoduše pomáhají zásobit dlouhé stonky potřebnou vlhkostí.
Vzdušné kořeny můžete i zasadit
Zatímco u plazivých rostlin, jako je například břečťan popínavý (Hedera helix) nebo fazol šarlatový (Phaseolus coccineus), slouží kořínky vyrůstající ze stonků jako prostředek k přichycení k podkladu, u monstery a jí podobných tuto funkci nemají. Nemusíme je však nechávat jen tak viset. Pokud chcete růst vašich oblíbených pokojových krásek urychlit, stačí je jednoduše přisadit do země.
Jak na odstranění vzdušných kořenů
Může se však přesto stát, že vám začnou tyto výběžky překážet. Může jít o estetické hledisko nebo i to prostorové. V první řadě vždy platí, že kořenů odstraňujeme co nejméně, mohli bychom totiž rostlinu dokonce i zahubit. Vzniklé rány je pak třeba zasypat jemně rozemletým dřevěným uhlím, abychom předešli možné infekci.
Odstraňujete vzdušné kořeny u svých rostlin, nebo je ponecháváte na místě?