Z jedné orchideje hned dvě další, aneb jak na rychlé množení

Snad žádný moderní milovník květin si svou domácnost bez těchto krásek nedokáže představit. A množí se opravdu snadno.

Jak zachránit nemocnou orchidej i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou nádherné a velmi exoticky vyhlížející květiny, které dokážou dodat krásu a eleganci každému domu. Bohužel jsou poměrně drahé, takže pokud si jich chcete pořídit opravdu hodně, nevyhnete se zásahu do peněženky. Anebo jednoduše vsaďte na šikovný postup množení a udělejte si z jedné orchideje dvě doslova v cuku letu.

Kdy a jak množit orchidej

K tomuto postupu přistupte na jaře. Orchideje musí být zdravá, dobře vyvinutá a s mnoha novými listy – právě tehdy je čas ji vyjmout z květináče. Opatrně oddělte kořeny od substrátu a ujistěte se, že jsou čisté a zdravé. Poté pomocí zahradnických nůžek proveďte řez tak, aby každá nová rostlina měla několik pseudobulb. Tento postup se tedy hodí jen po orchideje, které rostou v trsech. Tyto orchideje jsou známé pro svou schopnost vytvářet husté shluky, které lze snadno rozdělit. Velmi často jde o rostliny z rodu Bulbophyllum

Tento rod zahrnuje mnoho druhů, které mají charakteristické květy a jsou mezi sběrateli opravdu oblíbené. Dalším příkladem jsou orchideje rodu Dendrobium. Některé jsou epifytické a rostou na stromech, kde vytvářejí velké trsy. Tyto trsy mohou obsahovat desítky nebo dokonce stovky jedinců. A stejně se chová i Cattleya, Oncidium, Epidendrum a v určité míře i Phalaenopsis. Ovšem i když některé druhy orchidejí mají tendenci růst v trsech, ne všechny jednotlivé rostliny se tak musí nutně chovat.

Z jedné orchideje si snadno uděláte další – rychlé množení iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na správně dělení

Po rozdělení orchidejí je důležité ošetřit všechny části buď dřevěným popelem nebo peroxidem vodíku. Rozdělené orchideje zasaďte do čerstvého substrátu. V období zakořenění by měly být orchideje každý den zalévány nebo mlženy odstátou. Jakmile se objeví nové výhonky, jde o jasné znamení, že orchidej úspěšně zakořenila.

Použít lze i květní stonky

Pokud vaše orchidej v trsech neroste, použijte jiný způsob – odřízněte staré květní stonky a vložte je do nádoby s vodou ponořené do hloubky přibližně 5 centimetrů. Do vody přidejte tabletu živočišného uhlí. Poté odstraňte semilunární „šupinu“ z latentního pupenu nad hladinou vody. Na poupě naneste gel z aloe rozmíchaný ve vodě. A počkejte, až vyraší.

Jak zachránit nemocnou orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Další metodou je vegetativní množení orchidejí (množení stonkovými řízky), které spočívá v rozdělení květního stonku na více částí. Odstraňte spodní listy rostliny a řezané části ihned očistěte dřevěným popelem nebo živočišným uhlím (zbavíte je tak všech nebezpečných patogenů). Jakmile se nad sekcemi objeví nové kořeny, proveďte řez mírně pod novými kořeny. Řez znovu sterilizujte a připravený řízek zasaďte do vhodného substrátu, aby se vyvíjel samostatně.

Množení orchidejí pomocí keiki

Mladé rostlinky orchideje rostoucí na květním stvolu odřízněte a opláchněte je vodou. Poté je namočte na 5 minut do roztoku manganistanu draselného, položte na papírové ubrousky a nechte oschnout. Zasaďte je do vhodného substrátu a pěstujte na světlém místě při teplotě 20 až 24 °C. Pokud jim zajistíte vysokou vzdušnou vlhkost, rychle se uchytí.

Jaký je váš osvědčený způsob dělení orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články