I orchidej bez kořenů má stále ještě šanci: Díky starému šikovnému postupu se rychle vzpamatuje

Hlavní zásadou při zalévání je poskytnout kořenům orchidejí potřebné množství vláhy. Pokud to ovšem přeženete, může přijít o všechny kořeny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadměrná zálivka je pro orchideje dlouhodobě smrtící – velmi rychle totiž kvůli ní odumírají kořeny. Po čase se tedy může stát, že kořenový systém orchideje zcela odumře a v její horní části zůstane jen několik listů. I takové orchideje však lze ještě zachránit – je ovšem nutné začít s procesem resuscitace co nejdříve.

Jak zachránit orchidej bez kořenů

Nejobvyklejší způsob, jak resuscitovat orchidej Phalaenopsis, je vypěstovat nové kořeny na krčku rostliny. Tato metoda je poměrně jednoduchá, takže ji zvládne i začátečník. Budete potřebovat:

  • převařenou vychladlou vodu,
  • ostrý nůž
  • a vhodnou nádobu.

Ze všeho nejdříve opatrně odřízněte ostrou čistou čepelí horní část postižené rostliny tak, aby byly odstraněny pouze shnilé kořeny – ale ani centimetr živého pletiva navíc. Pokud zaznamenáte hnilobu, musíte ji ošetřit fungicidem a dobře vysušit. Poté nalijte převařenou vychladlou vodu do vhodné nádoby a rostlinu nad ni upevněte tak, aby se hladiny dotýkala jen lehce. Následně tuto nádobu postavte na dobře osvětlené teplé místo.

Podmínky pro růst kořenů

Doporučená teplota pro takovouto záchranu orchideje 23 až 25°C. Listy orchideje je vhodné pravidelně otírat houbou předem namočenou v roztoku kyseliny jantarové. To pomůže vaší oslabené rostlině získat novou sílu a energii. Hladinu vody v nádobě sledujte a podle potřeby přidávejte převařenou vodu o pokojové teplotě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj obrázku: Pixabay

A za jak dlouho se objeví nové kořeny? Obvykle už po dvou měsících, pokud všechno půjde dobře. A jakmile kořeny dosáhnou délky 5 až 7 cm, je vaše orchidej už zcela jistě zachráněna a je možné ji opět přesadit do substrátu. Ale pozor – orchidej se musí přizpůsobit novým podmínkám, proto ji zpočátku doporučujeme zasadit do čistého rašeliníku.

Proč pěstovat orchidej v rašeliníku

Tento druh mechu se odedávna používá jako jedna z hlavních složek substrátu pro orchideje a mnozí pěstitelé orchidejí v něm dokonce pěstují značnou část své sbírky. Phalaenopsisy sice obvykle takovou péči nepotřebují, ale mladé kořeny měkkost tohoto materiálu dozajista ocení. Rašeliník je totiž prodyšný a lehký, což je důležité, když potřebujete kořeny orchideje opět přivyknout na běžné pěstování.

A jakmile se vaše rostlina novému prostředí přizpůsobí a její kořeny dostatečně vyrostou (to se obvykle stane po dalších dvou měsících), můžete ji přesadit do borové kůry nebo přímo do směsi vhodné pro orchideje. Dejte si však pozor, abyste ji tentokráte zalévali správně. Pokud totiž budete opakovat stále stejné chyby, pak vás orchidej květy rozhodně nepotěší – naopak, opět jí uhnijí kořeny a tentokrát ji už dost možná nezachráníte.

Pokojové orchideje bývají někdy s nadsázkou označovaná jako novodobé muškáty. Naučte se je správně přesadit

Jak se staráte o své pokojové orchideje všeho druhu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články