Ani orchidej, která docela přišla o listy i kořeny, není na odpis. Zázrakem ji zachrání obyčejný provázek

I když se zdá, že orchidej uhynula, protože její kořeny uhnily a listy zežloutly a opadaly, nemusí to být ještě pravda. Zachrání ji provázek.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Dost možná to také znáte – přijedete z dovolené a vaše pokojové květiny už melou z posledního. Nejhůře na tom bývají právě orchideje, protože i malá změna v jejich obvyklém režimu je dokáže dokonale vykolejit. Navíc pokud péči o ně svěříte někomu jinému, mívá spíše tendenci je přelévat než naopak. A jak zachránit rostliny, které již díky tomu začaly uhnívat?

Záchrana uhnívající orchideje v květináči

Ze všeho nejdříve musíte orchidej vyjmout ze substrátu a zbavit ji všech zahnívajících částí. Buďte pečliví a pro jejich odřezání použijte sterilizovanou čepel (a dezinfikujte ji také mezi jednotlivými řezy, abyste zabránili přenosu patogenních mikroorganismů). Jakmile orchidej takto upravíte, najděte doma savý provázek.

Měl by být bavlněný (samozřejmě pokud máte profesionální knot, tak použijte ten). Lehce ho omotejte okolo spodní části orchideje a nechte volně viset dolů. Nyní už stačí jen orchidej dát do vázy s vodou tak, aby byl namočen jen knot. Díky tomu bude mít stále dostatek vlhkosti, ale zároveň nebude přemokřená. Dostane tak dost času na regeneraci a rychle si vytvoří nové listy i kořeny.

Kde pěstovat orchidej doma

A na jakém místě se bude vaší rostlince dařit nejlépe? Nejvíce jí vyhovuje okenní parapet s rozptýleným světlem, tedy bez dosahu přímých slunečních paprsků. Důležité je také správné hnojení, které se provádí dvakrát měsíčně (to za běžných okolností znamená pokaždé během zavlažování). Hnojivo pro orchideje možné běžně zakoupit ve specializovaných prodejnách, případně je možné připravit si i svoje vlastní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toto hnojivo je nutné používat především v období květu. Jednou za měsíc je také vhodné listy orchideje umýt pod sprchou a poté listy ještě opatrně otřít hadříkem a odstranit zbývající vodu. Dejte pozor, aby žádná nezůstala především v srdíčku vaší orchideje. Všeobecně je vhodné otírat listy orchidejí vlhkým hadříkem od prachu pravidelně – nejlépe několikrát do měsíce. Podporuje se tak jejich růst.

Další vychytávky pro pěstování orchidejí

Pokud jsou květináče s orchidejemi umístěny na parapetech (ideální jsou ty východní a jihovýchodní), pak je nutné dávat pozor na možné teplotní šoky. Pro tento účel je vhodné je postavit na desku z polystyrenu o tloušťce 3 až 5 cm, aby kořenový systém v zimě neprochladl a v létě se naopak nepřehřál. Dejte také pozor na to, aby se listy nebo květní stonky květin nedotýkaly skla. Můžete ho zakrýt například gázovým čtvercem nebo tenkým papírem.

A to, zda vaše orchidej potřebuje zalít, můžete určit jednoduše, a to kontrolou stavu jejích kořenů a stěn květináče. Pokud kondenzace vody z jeho stěn zmizela a kořeny zešedivěly, pak je čas vaši orchidej zalít. To je mimochodem důvod, proč se orchideje pěstují v průhledných květináčích. A je také pravdou, že jejich kořeny potřebují světlo, takže průhlednou nádobou jim vyhovíte po všech stránkách.

Na další tipy na péči o orchideje rodu Phalaenopsis se podívejte zde

Jaké triky se při péči o pokojové orchideje osvědčily vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články