Jak vrátit lesk listům fíkusu a dalším 10 pokojovkám, aniž by bylo třeba sahat po chemii

                   

Pokojový fíkus (Ficus) se v našich domácnostech objevuje tak často, že ho mnozí neváhají označit doslova za plevel. Roste rychle (někdy až příliš) a není náročný na světlo, zálivku ani na živiny. Přesto však ne vždy vypadá tak, jak bychom chtěli. Co proti tomu dělat a jak vrátit jeho listům žádaný lesk? Existuje několik triků, které se o vše postarají. Musíte jen vědět, jak je správně aplikovat.

Lesk na listy škodit nemusí

Většinu z nás jako první obvykle napadne sáhnout po lesku na listy z obchodů. Zatímco dříve šlo o opravdové „dryjáky“, které mohly při nesprávné aplikaci rostlinu i poškodit, dnes už podobné kousky v nabídce květinářství prakticky nenajdete. Naopak – bývají založeny na čistě přírodní bázi a jako bonus rostlinu ještě vyživí. Bývají však zbytečně drahé, takže pokud máte těchto rostlin více, investice do nich se značně prodraží. Ale čím je nahradit?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Použijte obyčejné mléko

Naštěstí stačí sáhnout po levné ingredienci, kterou máme všichni doma – a tou je mléko. Jeho aplikace je opravdu jednoduchá. Pro začátek otřete listy fíkusu od prachu. Už to samo o sobě jim vrátí část ztraceného lesku – obvykle to však nestačí. Nyní si vezměte k ruce houbičku na nádobí a na její měkkou stranu nalijte mléko. Poté jednoduše všechny listy otřete a máte hotovo. Efekt vystačí na několik týdnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Máte doma opravdu velkou rostlinu nebo jednoduše hledáte způsob, jak si ulehčit práci? Pak mléko přelijte do rozprašovače a nastříkejte ho na listy až do skanutí. Musíte však dát pozor, aby mléko neodstříklo na stěnu nebo neznečistilo podlahu. Pokud je to možné, přestěhujte svůj fíkus do koupelny. V opačném případě ho alespoň důkladně obložte igelitem nebo textiliemi. Ušetříte si tak pracný úklid.

Mléko se hodí i jinak

Aplikace mléka samozřejmě není omezena jen na fíkusy. Stejným způsobem vrátí lesk i mnoha dalším rostlinám s velkými listy, jako jsou například:

  • kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior),
  • voskovka (Hoya),
  • tchynin jazyk (Sansevieria cylindrica),
  • lopatkovec (Spathiphyllum),
  • toulitka (Anthurium andraenanum),
  • medinila nádherná (Medinilla magnifica),
  • ibišek (Hibiscus rosa-sinensis),
  • klívie (Clivia miniata),
  • monstera skvostná (Monstera deliciosa),
  • šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) apod.

Vždy ho stačí jen aplikovat postřikem do skanutí nebo jím potírat listy. Avšak stejně účinné je mléko i jako hnojení. Stačí ho smíchat s vodou v poměru 1 : 1 a použít jako zálivku. Dodá rostlinám mnoho bílkovin a samozřejmě také ceněný vápník. Zalévejte je proto tímto způsobem jednou měsíčně a mezitím použijte i jinou výživu, jako například hnojivo z droždí, vodu po namáčení luštěnin, vodu po vaření rýže nebo třeba výživu z banánových slupek.

Banánové slupky jako hnojivo

Právě poslední zmíněná ingredience se však postará i o lesk listů vašich rostlin. Aplikace je podobně jednoduchá jako v případě mléka. Pokud tedy dojíte banán, vezměte jeho slupku a vnitřní stranou otírejte listy rostlin, které chcete vyživit a vrátit jim lesk. V banánu najdeme především hořčík, mangan, draslík a další užitečné látky, jež pokojové rostliny pro svůj růst nezbytně potřebují. A jako bonus využijete i odpad, který by jinak skončil v koši.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K většímu lesku pomůže i skořice

Nepatří banány mezi vaše favority? Nevadí. Jednoduše uvařte z jedné lžičky skořice a dvou šálků horké vody slabší čaj a listy jím potírejte. I on se postará o větší lesk. Toto přírodní antiseptikum vám však poslouží i v případě, že jsou vaše rostliny napadeny hnilobou nebo plísní. A jak tedy skořici správně aplikovat? Nejdříve všechny napadené rostliny izolujte od ostatních. To je důležité – zamezíte tak nežádoucímu šíření patogenů.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Poté najděte zdroj problému a dobře vydezinfikovaným ostrým předmětem narušte vrchní krustu hnilobné skvrny, kterou najdete na listech nebo stonku. Nakonec zasažené místo posypte nadrcenou skořicí, která obsahuje látky s vysokým antiseptickým účinkem, jež se o eliminaci patogenů postarají. Místo skořice lze vsadit také na aktivní uhlí, které má velmi podobné vlastnosti a rostlině rozhodně nijak neublíží.

A jak pečujete o krásu svých pokojových rostlin vy?

Banány mohou vaši domácnost i zdobit – naučte se, jak pěstovat banánovník v bytě
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články