Citronová zálivka jako životabudič pro pokojové rostliny: Nejen, že je posílí, ale také podpoří jejich kvetení

Kořeny rostlin dokáží absorbovat glukózu. Využijte toho a připravte jim nápoj, který jim pomůže přežít náročné zimní období. Pomůže vám obyčejný bílý cukr.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / George M. Groutas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zimní měsíce jsou náročné nejen pro lidi, ale i pro přírodu – tu v bytech nevyjímaje. Pokojové rostliny často trpí nedostatkem světla, což komplikuje proces fotosyntézy, který je pro jejich přežití nezbytný. Zachránit pokojové rostliny může cukr. Zálivka slazenou vodou normalizuje proces fotosyntézy, stimuluje růst rostlin a prodlužuje dobu kvetení. Pokud vaše rostliny nerostou a nekvetou, i když by v tuto dobu měly, zkuste cukr. Ten postaví na nohy i přesušené pokojovky a rostliny se slabými a žlutými listy.

Kdy zalévat sladkou vodou

Není pokojovka jako pokojovka a ne všem cukr prospěje. Nikdy sladkou vodou nezalévejte rostliny, které v zimě hibernují a nekvetou. V tuto chvíli odpočívají a netřeba je přikrmovat. Začaly by totiž růst stejně jako v létě a nedostatek slunečních paprsků v zimě by jim mohl uškodit. Naopak rostliny, které v tomto období kvetou a je na nich zároveň znát nedostatek světla, cukr uvítají. Občasné zalévání sladkou vodou prospěje rostlinám, jakými jsou například fíkusy, sukulenty, bramboříky, africké fialky, kalanchoe či vánoční hvězdy.

Cukr – vzpruha pro unavené pokojovky

Příprava zázračné sladké vody není nijak náročná. Potřebujete vodu a cukr nebo glukózu. Velice důležité je však dodržovat správné proporce. Při jejich překročení byste mohli rostlině jedině uškodit. Na jeden litr vody postačí 1 čajová lžička cukru, 1 ml desetiprocentní glukózy, nebo 8 ml pětiprocentní glukózy. Chcete-li ještě víc posílit účinek sladké vody, přidejte do roztoku lžičku sušeného droždí. Nechte roztok 30 minut odstát a můžete zalévat. Cukrovou vodou můžete také postříkat listy, které po postřiku ožijí.

Cukr - postřik listů cukrovým roztokem iZdroj fotografie: Depositphotos

Se sladkou zálivkou opatrně

Všeho s mírou a u cukru to platí dvojnásob. V případě, že své rostliny cukrem předávkujete, můžete jim uškodit. K posílení oslabené rostlinky bohatě postačí dvě až tři zálivky slazenou vodou, a to nejčastěji jednou za měsíc. Pokud má rostlina poškozený kořenový systém, cukr jí nepomůže, neboť ho nedokáže vstřebat. Vždy před aplikací sladké vody rostliny zalejte dešťovou nebo odstátou vodou. Pokud se na zemině v květináči objevila plíseň, znamená to, že je rostlina nejspíš cukrem předávkovaná.

Jakou péči dopřáváte pokojovým rostlinám v zimě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články