Životabudič za pakatel: Zkušení pěstitelé rostlin zalévají pokojovky cibulovou vodou

Pokojové rostliny vyžadují tu správnou péči a na předních příčkách se při tom rozhodně drží zálivka cibulovou vodou.

i Zdroj fotografie: Kolforn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zalévání pokojových rostlin je jedním z nejdůležitějších úkolů při jejich pěstování. Pokud vaše pokojovky nebudou dostatečně zavlažovány, může je to ohrozit na životě. Ovšem naopak šikovná zálivka těmi správnými prostředky se může pozitivně podepsat na jejich kondici a vzhledu. Jen samotná voda z kohoutku proto rozhodně nestačí – vsaďte raději na „těžší kalibr“ v podobě cibulové vody.

Zalévání pomocí cibulových slupek

Existuje zajímavá metoda, jak zalévat pokojové rostliny pomocí cibulových slupek. Slupky z cibule mají schopnost udržovat vlhkost a uvolňovat ji postupně do svého okolí (i když to neumí tak dobře jako třeba v současnosti velmi oblíbený hydrogel a jemu podobní). To znamená, že pokojové rostliny budou jejich prostřednictvím zavlažovány pomalu a postupně, což jim umožní přijmout pouze tolik vody, kolik potřebují. Začněte tím, že si nasbíráte slupky z cibule.

Můžete použít slupky z cibule červené, bílé nebo žluté. Na barvě vůbec nezáleží (i když červená cibule obsahuje nejvíce antioxidantů), musíte se však ujistit, že jsou čisté a bez známky jakýchkoli nemocí. Poté je vložte do větší nádoby a zalijte vroucí vodou a nechte je namočené alespoň 30 minut. Poté můžete slupky zahrabat přímo do květináče. Jemně je zapracujte do substrátu na závěr překryjte trochou čerstvé zeminy. Během zalévání budou nasávat vlhkost a posléze ji opět pomalu uvolňovat.

Slupky z cibule se mohou díky správnému postupu ve skvělé hnojivo iZdroj fotografie: Depositphotos

Cibulové slupky jako hnojivo

Cibulové slupky lze použít nejen k zalévání pokojových rostlin, ale také k výrobě přírodního hnojiva. Pokud máte doma mnoho cibulových slupek, které byste jinak vyhodili, můžete je využít k přípravě výživného elixíru pro vaše rostliny. Zde je návod, jak na to. Co budete potřebovat:

  • Cibulové slupky
  • Nádobu nebo kbelík na směs
  • Vodu

Nasbírejte co nejvíce čistých cibulových slupek a vložte je do větší nádoby nebo kbelíku. Množství slupek, které budete potřebovat, závisí na tom, kolik hnojiva chcete vyrobit. Přidejte dostatek vody tak, aby slupky byly zcela ponořené. Pokud chcete, můžete přidat i nějaké další přírodní hnojivo pro rostliny, jako jsou například drcené vaječné skořápky, trocha kávové sedliny (ta skvěle prospěje i kompostu), rozmočené pečivo apod. Tyto přísady obsahují důležité živiny, jež vaše hnojivo opravdu skvěle obohatí.

Proč hnojit rybíz škrobem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat cibulovou vodu pro rostliny

Nechte směs odstát a macerovat po dobu nejméně 24 hodin. Během této doby slupky uvolní do vody všechny živiny. Poté směs sceďte a použijte jako hnojivo. Hodí se pro všechny druhy pokojových rostlin i pro další venkovní i vnitřní zeleň, včetně zeleniny, květin a ovocných stromů.

Cibulovou vodu navíc můžete aplikovat místo zálivky, a to prakticky neustále (během vegetačního období) obsahuje totiž mnoho důležitých minerálů (například dusík, fosfor a draslík), ovšem v tom správném množství, takže své rostliny rozhodně nepřehnojíte. Navíc je tato metoda ekologická a šetří vaše peníze. A podobné výhody vám přinese i banánové hnojivo.

Jaká přírodní hnojiva používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články