Pokojovým rostlinám dejte rýžovou vodu, kvetou a rostou pak rychleji

Zálivka z rýžové vody opět probere vaše pokojové rostliny k životu. Dodáte jim tím potřebné živiny, díky čemuž se budou moci lépe vyvíjet a krásně kvést.

Voda po vaření rýže obsahuje mnoho živin, hodí se jako hnojivo i Zdroj fotografie: One Salient Oversight / Creative Commons / Public Domain
                   

Většinu domácností zdobí alespoň jedna pokojová rostlina. Přestože jsou některé druhy na pěstování náročnější než jiné, zvládne to s dodržováním určitých pravidel i úplný začátečník. Používáním vhodných hnojiv navíc podpoříte jejich imunitní systém i celkové zdraví. Podle webu Reader’sDigest se k tomuto účelu skvěle hodí rýže. Sami jsme účinky rýžové vody v redakci už několikrát ověřili a výsledek byl vždy vynikající.

Na co se zaměřit při pěstování rostlin

Měli byste myslet především na skutečnost, že životní podmínky různých druhů se liší. Podle jejich původního prostředí je vhodné jim dopřát více nebo méně přímého světla, vlhkosti, zálivky i živin. Mezi nejchoulostivější druhy patří především orchideje, které dokáží potrápit i ty nejzkušenější pěstitele. I s jejich péči si však zvládnete hravě poradit, pokud nebudete zanedbávat určité rady a doporučení. Hrst rýže v květináči dokáže často hotové zázraky, jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Čím hnojit pokojové rostliny

Nahraďte speciální chemické směsi přírodními alternativami, jejichž používání je nejen šetrnější a bezpečnější, ale navíc díky nim i ušetříte. Většinu potřebných surovin přitom máte doma na dosah ruky. Podle webu NationalNutritionalCouncil se rýže skvěle hodí k výživě pokojových rostlin, protože jim tím dodáte křemík, železo, hořčík a fosfor, které jsou pro správný vývoj rostlin opravdu důležité.

Zalévání pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik
Zálivka z rýžové vody dodá vašim pokojovým rostlinám potřebné živiny a nakopne jejich růst

Jak hnojit rostliny rýžovou vodou

Po výživě z lopatkovce kvetou nejen orchideje, ale velmi dobře prospívá také lopaktovci, o čemž jsme psali více v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Živiny z rýže rostlinám dodáte buď v suchém stavu nebo si připravíte výživnou zálivku. Stačí rýži na 2 – 3 hodiny namočit do vody. Tu poté sceďte a rovnou použijte k zálivce. Nedoporučuje se ji dále uchovávat, protože postupně ztrácí své nutriční hodnoty.

Bramborový vývar a banánová slupka jsou nejlepší přírodní hnojiva pro pokojové rostliny

Jak často aplikovat zálivku z rýže

Aby vám orchidej i další pokojové rostliny opravdu dobře prospívaly, měli byste touto směsí nahradit každou třetí neo čtvrtou zálivku. Listy rostlin budou mnohem pevnější, silnější a zelenější. Navíc budou rostliny odolnější vůči různým stresovým faktorům i nemocem, jak potvrzuje i naše čtenářka Kateřina D. z Jihlavy: „Hnojím pokojovky rýžovou vodou poměrně pravidelně a nejen že jsou opravdu zdravé, ale navíc i nádherně kvetou.“

Čím hnojíte pokojové rostliny pravidelně vy, aby prospívaly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články