Hrst rýže do květináče: Má plno vitamínů, vyživí všechny pokojové rostliny

Pokud hledáte přírodní hnojiva vhodná pro pokojovky, neměla by vám v arzenálu chybět ani rýže. Má mnohá pozitiva.

Boty uschnou v zimě rychle, pomůže jim k tomu rýže a sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hnojení rýží se stalo oblíbenou metodou mezi mnoha pěstiteli. Tato technika se vyznačuje tím, že místo použití umělých hnojiv se pokojovky hnojí docela obyčejnou rýží, což je přirozené a ekologické hnojivo.

Jak hnojit pokojové rostliny rýží

Použití rýže je velmi jednoduché. Stačí vzít jednu hrst a zapracovat ji do zeminy u vašich pokojových rostlin. Udělejte to ideálně během přesazování a to tak, aby rostlina na rýži přímo „seděla.“ Pak už stačí květináč jen zalít a prospěšné látky z rýže se začnou uvolňovat do substrátu.

Příprava hnojiva z rýžové vody

Jednodušší však může být použití hnojiva z rýžové vody. A jak na něj? Pro přípravu hnojiva z rýžové vody budete potřebovat jen několik málo ingrediencí.

  • rýžovou vodu (voda, která zbude po vaření rýže – pokud vám nezbývá, uvařte si rýži zvlášť)
  • vhodnou sklenici nebo nádobu na skladování
  • lžíci

Uvařte rýži a nechte vodu, která zbude, vychladnout. Nalijte rýžovou vodu do sklenice nebo nádoby. Při každém zalévání orchidejí jednoduše přimíchejte jednu lžíci rýžové vody do jednoho litru vody a máte hotovo.

Voda po vaření rýže obsahuje mnoho živin, hodí se jako hnojivo iZdroj fotografie: One Salient Oversight / Creative Commons / Public Domain

Příprava hnojiva zastudena

Rýži vymyjte, aby se odstranily případné nečistoty, a poté ji vložte do vody a nechte ji v ní namočenou po dobu jednoho až dvou dnů. Během této doby se uvolní do vody mnoho živin, takže se hodí jako skvělé hnojivo pro pokojovky. Při aplikaci rýžové vody se doporučuje ředit ji s vodou v poměru 1:10 (pro zálivku) nebo 1:20 (pro postřik listů). Stejným způsobem lze použít i vodu zbylou po vaření vajec.

Výhody a nevýhody hnojení rýžovou vodou

Hnojení rýžovou vodou je přirozený a ekologický způsob, jak zlepšit růst a kvetení vašich rostlin. Rýžová voda obsahuje mnoho mikroživin, jako jsou vitaminy B a E, které jsou pro orchideje užitečné, navíc jde o hnojivo dobře dostupné. Je však vhodné pamatovat na to, že rýžová voda obsahuje pouze malé množství živin a nedokáže tedy kompletně pokrýt všechny potřeby rostlin. Musíte ji tedy kombinovat i s jinými hnojivy. Navíc může být přitažlivá pro některé druhy škůdců, jako jsou například mouchy nebo smutnice. S jejím použitím to tedy nepřehánějte.

Hrst rýže do květináče vyživí opravdu všechny pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Co použít místo rýžové vody

Pokud se snažíte minimalizovat použití chemických hnojiv, ale použití rýžové vody vám z nějakého důvody nevyhovuje, můžete vyzkoušet i další z přírodních způsobů hnojení pokojových rostlin, skvělá je například kávová sedlina. Použití kávových zbytků jako hnojiva může být velmi účinné. Kávové zbytky jsou bohaté na dusík, draslík a další živiny, které podporují růst rostlin. Můžete je jednoduše rozmíchat s vodou, přecedit a aplikovat jako zálivku.

Banánové slupky mají mnoho živin

Banánové slupky jsou dalším přírodním zdrojem dusíku a draslíku, které jsou pro pokojové rostliny důležité. Slupky můžete rozdrtit a aplikovat je ke kořenům rostlin, anebo si z nich připravte jednoduché tekuté hnojivo. Při používání přírodních zdrojů hnojiva pro pokojové rostliny je důležité dbát na správnou dávku a frekvenci aplikace. Každá rostlina má individuální potřeby a je důležité je přizpůsobit konkrétnímu druhu. A velmi podobně působí také podomácku vypěstovaná chlorella.

Jak se o své pokojové rostliny staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články