Zkušený zahradník se podělil o bravurní trik pro pěstování orchidejí. Pokvetou ještě bohatěji, než když jste si je přinesli z obchodu

                   

Tyto královny exotické květeny si domů pořizujeme poměrně často, ovšem ne vždy se jim u nás daří tak dobře, jak bychom chtěli. Mezi nejoblíbenější druhy se řadí orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, ovšem rozhodně nejsou jediné. Často se objevují i Dendrobia nebo nádherná katleja Dowova (Cattleya dowiana). Pokud je však chcete přimět k opětovnému kvetení, musíte vsadit na jeden osvědčený trik.

Správná zálivka orchidejí je důležitá

Jako první je třeba se postarat o to, aby se u vás tyto krásky cítily opravdu jako doma – tedy v tropickém pralese. Ale pozor, i když vodu potřebují, nesmíte je přemokřit. Vždy se řiďte pohledem na jejich kořeny. Pokud jsou ještě zelené, pak má orchidej vody dost a se zálivkou není třeba vůbec spěchat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Domácí hnojivo pro orchideje z kvasnic

Aby však bohatě kvetly, potřebující ještě něco víc. Pro první pomoc sáhněte do spíže. Pět gramů sušeného droždí rozpusťte v jednom litru vody a nechte ho na teplém místě stát tři dny. Poté směs nařeďte s vodou v poměru 1 : 1 a použijte ji jako zálivku. Kvasnice dodají orchidejím všechny potřebné živiny a pokvetou doslova jako splašené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Většině orchidejí tato koncentrace vyhovuje, najdou se však i výjimky. Znáte třeba tibetskou orchidej Pleione (Pleione formosana či Pleione limprichtii)? Můžete ji znát i pod českým názvem pleionka. Pokud ji máte doma, nařeďte hnojivo pro orchidej z droždí v poměru 1 : 2 (jeden díl hnojiva na dva díly vody) a teprve tímto pleionku pohnojte.

Využití hnojiva z kvasnic

Hnojivo se uplatní i u dalších pokojových rostlin. Zamilují si ho všechny, které vás dokážou potěšit svými nádherně zbarvenými či tvarovanými listy nebo samozřejmě květy. Klasickými zástupem takové skupiny je žumen (Cissus alata) nebo voskovka (Hoya) či břečťan popínavý (Hedera helix) a poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tuto nálož živin však zcela jistě ocení i dekorativní tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica), úchvatně kvetoucí lopatkovec (Spathiphyllum) nebo citronovník (Citrus ×limon), který dokáže zároveň kvést i plodit. A nepohrdne jím ani dracena (Dracaena), zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina) či všechny druhy bohatě kvetoucích begonií (Begonia).

Vyzkoušíte toto hnojivo z domácích zdrojů také, nebo již máte své osvědčené přípravky?

Milujete pokojové rostliny? Namnožte si je díky jednoduchým trikům
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články