Sousedka květinářka prozradila nejjednodušší množení orchidejí. Za 6 dní budete mít doma na parapetu doslova rozkvetlý prales

                   

Orchideje jsou opravdu skvostnými pokojovými rostlinami. Na trhu je k dostání mnoho druhů a i mezi nimi je nespočet variet barev a tvarů květů. Dodávají tedy eleganci nejrůznějším typům interiérů. Jejich cena ale bývá poněkud vysoká, proto je lepší si je doma jednoduše namnožit. Vyzkoušejte jak generativní, tak vegetativní metodu množení a kochejte se pohledem na vaši rozrůstající se sbírku těchto okouzlujících květin.

Na generativní množení potřebujete trpělivost

Pokud chcete orchideje množit ze semen, musíte být připraveni na to, že ne vždy se vám to povede. Nejprve musíte rostlinu opylit, k čemuž je třeba jemný štěteček. Pomalu jím přeneste pyl na bliznu. Postupujte opatrně, abyste samičí pohlavní orgán nepoškodili. Pak musíte čekat, než se květ přetvoří v plod, kterým je tobolka. Ani pak ale není vyhráno. Semínka jsou velmi drobná a špatně klíčí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vegetativní množení je mnohem snazší

Oproti množení ze semen je to vegetativní jednodušší a má velkou úspěšnost. Pro metodu řízkování vyberte jedince orchideje, který je starý alespoň 2 roky a má dostatek stonků (alespoň 3). Na některých z nich by se pak měly objevovat miniaturní rostlinky. Pokud mají alespoň 4–5 cm, jsou připravené k odejmutí. To proveďte buď desinfikovaným a vyčištěným nožem, nebo je jednoduše odlomte rukou. Dejte ale pozor na to, abyste nepoškodili jak mateřskou, tak oddělenou rostlinu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jestliže je vaše orchidej ve formě velkého trsu, můžete ho rozdělit a přesadit. Pak se jedná o množení dělením. V tomto případě vyjměte rostliny ze substrátu a omyjte jejich kořeny vlažnou vodou. Poté uvidíte, jak je propletený kořenový systém jednotlivých stonků. S velkou opatrností je pak můžete oddělit nožem, opět ošetřeným desinfekcí, a vsadit do nového květináče.

Mladé rostlinky potřebují hodně vody

Pro řízky a dělence si připravte velmi vzdušný substrát skládající se hlavně z mechu nebo rašeliny. Není na škodu přidat do něj vermikulit, který skvěle zadržuje vodu. Řízky opatrně vložte do zeminy, alespoň jeden kořínek ale nechte odkrytý. Rostlinka tak bude lépe vstřebávat vzdušnou vlhkost, která je klíčová pro její přežití. Proto je také dobré je několikrát denně rosit postřikovačem, dokud nezakoření, což může trvat až 25 dní.

Který typ množení jste se rozhodli vyzkoušet vy?

Nejméně jednou za 2 roky byste své orchideje měli přesadit. Podpoříte je tak v jejich růstu a kvetení.
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články