Chcete, aby váš hvězdník kvetl každý rok? Dopřejte mu tu správnou péči a vyvarujte se až příliš často opakovaných chyb

                   

Hvězdník neboli zornice (Hippeastrum) je cibulovitá rostlina s původem z Jižní Ameriky. Má dlouhé kožovité řemenité listy a velké květy trychtýřovitého tvaru. Ty mohou mít různé barvy, od bílé přes růžovou až po oranžovou. Na květině jich může být až 5 a nese je 25-100 vysoký stonek. Na našem území se pěstuje jako pokojovka.

Vysazujte jen zdravé cibule

Pokud chcete hvězdník pěstovat, musíte si nejdříve pořídit jeho cibule. Při nákupu vybírejte ty, které nejsou nijak mechanicky porušené ani napadené chorobami, např. plísní. Musí být pevné a s rašícími listy. Nezapomeňte také koupit vhodnou zeminu – propustnou a s přídavkem písku. Při výsadbě dbejte na to, aby byl zásobní orgán alespoň z 1/3 nad povrchem. Poté rostlinu zalijte a umístěte na okenní parapet.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Během kvetení mu dopřejte světlo

Hvězdník během kvetení, které probíhá od zimy do jara, potřebuje dostatečně světlé prostředí. Jinak by rostlina mohla hledat zdroj světla a vytahovat se. Pak je třeba podepřít květy, aby se pod jejich váhou nezlomil stonek. V ostatních ohledech je zornice na pěstování nenáročná. Výborně snáší podmínky života v bytě, jelikož jí nevadí suchý vzduch.

Po odkvětu potřebuje odpočinek

Po tom, co hvězdník odkvete (přibližně v půlce května), odřízněte jeho stvol a nadále ho mírně zalévejte. Začátkem léta ho přemístěte do venkovního prostředí, aby zesílil a byl odolnější. V září zcela přestaňte se zálivkou, nechte zelené části rostliny uschnout a cibuli zatáhnout.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Po vyschnutí cibuli i s květináčem umístěte na suché místo s teplotou okolo 15 °C. Po třech měsících, až se objeví nové poupě, vyjměte rostlinu ze substrátu, očistěte ji a zbavte starých kořenů. Poté ji vsaďte do čerstvé zeminy a dopřejte jí mírnou zálivku. Po tomto klidovém období bude hvězdník odpočatý a připravený v prosinci opět vykvést.

Můžete si je i namnožit

Hvězdníky si můžete také sami namnožit, a to postranními cibulkami. Jednoduše je oddělte od mateřské rostliny. Dejte ale pozor na to, abyste nepoškodili jejich kořínky, rostliny by se neuchytily. Poté je vysaďte do propustného substrátu, mírně zalijte a umístěte k oknu. Potrvá přibližně dva roky, než bude hvězdník květuschopný.

Jakou barvu květu mají vaše hvězdníky?

Další dlouhověkou cibulovinou jsou tulipány. Jsou taktéž nenáročné a mají nádherné květy.
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články