Co dělat, když se v květináči s orchidejí objeví zelený povlak? Časem ji může i zahubit

                   

Pokud doma pěstujete orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, dost možná jste se již setkali s tím, že se v květináči začal vyvíjet nepěkný zelený povlak. Ovšem stejně nepříjemné překvapení vám může připravit i katleja Dowova (Cattleya dowiana), člunatec (Cymbidium), dendrobia (Dendrobium) nebo pleionka (Pleione formosana). Ty všechny se pěstují v podobných podmínkách, které vznik povlaku podporují.

Zelený povlak na kořenech orchidejí

Pokud se u vás zelený povlak vyskytne, nemusíte se bát. Jde o vcelku neškodný povlak ze zelených řas. Těm vyhovuje světlo, které proudí dovnitř skrz průhledný obal květináče (kořeny orchidejí nemohou růst ve tmě), a také vlhkost, jež se drží v orchidejovém substrátu. Na něj se totiž používá především borová kůra, kokosová vlákna, korek, perlit, rašeliník, mech nebo hrubý štěrk. A v mezerách mezi nimi se řasám bude dařit přímo ideálně.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Pokud jich je v substrátu málo, pak jejich přítomnost nijak nevadí. Problém však nastane ve chvíli, kdy se přemnoží a pokryjí zeleným kobercem celý vnitřek květináče. V takovém případě už si zaděláváte na nepěkný problém. Postupně totiž vyplňují mezery v substrátu, čímž ho připravují o jeho vzdušnost – a kořeny orchidejí se s tímto stavem vyrovnávají jen velmi obtížně. Pokud tedy něco takového zpozorujete, zasáhněte.

Chemické prostředky nejsou třeba

Dost možná vás jako první napadne chemický postřik proti řasám. Na ten však bývají orchideje poměrně citlivé, a navíc nemívá takový účinek, jak od něj nejspíš očekáváte. Pro začátek se přesvědčte, že orchidej má k dispozici skutečně kvalitní substrát. Pokud si chcete vyrobit ten domácí, pak použijte:

  • rašeliník natrhaný asi na 3 cm velké kousky,
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kořeny kapradin (ve velikosti rašeliníku),
  • kůru jedle, borovice apod.

Takový substrát pro orchideje je maximálně vzdušný, a přitom neposkytuje řasám příliš příležitostí k růstu. To ovšem neplatí, pokud jim zároveň zajistíte optimální životní podmínky, jako je vysoká okolní vlhkost a dostatek přímého slunečního záření. Orchideje proto nikdy nesmíte přelévat – a to především v zimě, kdy všeobecně potřebují mnohem méně vody. V takovém případě je nutné zálivku co nejvíce omezit.

Jak pečovat o domácí orchideje

Aby byly tyto rostliny spokojené, potřebují především světlé místo s teplotami okolo 20 °C. Nezapomínejte ani na přesazení vždy po uplynutí dvou let (buď od data nákupu, nebo od posledního přesazení). Dbejte také na zalévání jednou týdně odstátou vodou (orientujte se podle barvy kořenů – dokud jsou zelené, zálivka není potřeba). A nezapomeňte ani na hnojení tekutými hnojivy každé tři až čtyři týdny během vegetační sezóny.

iZdroj fotografie: Pxhere

Hniloba orchidejí a jak na ni

Pokud však některý z těchto aspektů péče zanedbáte, může vaše rostliny velmi rychle napadnout hniloba, jež často přítomnost řas doprovází. Ale nemusíte se bát, pomůže vám skořice (nebo hnědé uhlí) a ostrý nůž. Nejdřív však napadené rostliny izolujte od ostatních, aby se patogeny nemohly šířit. Poté dobře vydezinfikovaným nožem narušte povrch hnilobné skvrny. Bylo by chybou odřezávat celý list, orchideje jich totiž mají málo.

Nakonec se postarejte o to, aby se choroba zastavila. Proto narušené místo posypte nadrceným aktivním uhlím nebo skořicí. Jde o přírodní látky s vysokým antiseptickým účinkem, které všechny patogeny zahubí, aniž by negativně ovlivnily zdraví nedotčených částí orchidejových listů. Pokud však hniloba postihne srdéčko orchideje, příliš mnoho toho udělat nemůžete. Tyto změny jsou nevratné, při dobré péči však za několik měsíců vyroste z kořenů orchidej nová.

Návod na domácí hnojení orchidejí

Aby však tyto pokojové krásky dobře prospívaly, není nutné ihned sahat po chemických prostředcích z obchodů. Dobře vám poslouží i domácí hnojiva. Skvělé jsou například vaječné skořápky. Ty jsou opravdu výborným zdrojem vápníku a draslíku, jež orchideje potřebují. Rozdrcené skořápky jednoduše povařte ve velkém hrnci s vodou. Jakmile začnou vřít, vše vypněte a nechte louhovat alespoň osm hodin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skořápky poté vyhoďte a vodu nalijte do rozprašovače pro rychlé a pohodlné použití. Aplikujte ji na substrát, v němž orchideje rostou. A jaký zvolit poměr? Vezměte si skořápky z dvanácti vajec a povařte je ve dvou litrech vody. Orchidej je také nutné nejprve zalít, aby se předešlo možnému popálení kořenů. Toto hnojivo je samozřejmě možné použít i pro jiné pokojové rostliny, všem poslouží stejně dobře.

Hnojivo z rýže i z brambor

Další osvědčenou metodou je i rýžová voda alias voda, která vám zbude při vaření rýže. A stejně cenná je i ta po bramborách. Jde mimo jiné o bohatý zdroj vitamínů, jako je kyselina listová a vitamíny skupiny B jako niacin, riboflavin a thiamin. Použít můžete také lžičku melasy a smíchat ji s jedním až dvěma šálky vody. Melasa je bohatá na draslík, který se mimo jiné účastní i důležitého transportu vody v rostlinných vláknech.

A jaké tipy pro péči o svou orchidej máte vy?

Naučte se, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze skořápek pro své orchideje
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články