Žluté listy pokojových rostlin: Často za ně může špatná teplota a příliš suchý vzduch

Pokud vám pokojovky žloutnou, musíte co nejrychleji zasáhnout. Jinak hrozí, že vám brzy odejdou „do věčných lovišť.“

Šikovné použití citronu zachrání i nemocné a zanedbané rostliny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zářivě zelené listy pokojových rostlin jsou zdrojem radosti, ale náhlý výskyt žlutých listů může být skličující. Zdá se, že zejména zima tento problém umocňuje, protože nízká vlhkost a suchý vzduch působí na naše milované zelené společníky přímo zkázonosně, jak varuje web PokojovkyOdLucie. A co tedy s tím?

Dilema vysychání a suchého vzduchu

Jedním z hlavních viníků žloutnutí listů pokojových rostlin je pokles vlhkosti vzduchu. Zatímco většině rostlin se daří v prostředí s vlhkostí kolem 60 %, v topné sezóně se tato hodnota v místnosti může snížit na pouhých 30 %. Suchý vzduch, který zároveň působí jako zloděj vlhkosti z rostlin, totiž vyplavuje vodu z listů a spouští proces žloutnutí.

Je lákavé okamžitě sáhnout po konvi na zalévání, ale počkejte s tím, nebo své rostliny spíše nechtěně utopíte. Během zimy jsou totiž v klidovém stavu a jejich absorpce vody se zpomaluje. Další zalévání tak může vést k hnilobě kořenů, což problém ještě zhorší. Místo toho zvažte alternativní řešení.

Co dělat se slábnoucími sazenicemi: Chce to fosfor a hořčík

Co dělat, když listy sazenic žloutnou nebo fialoví: Chce to fosfor a hořčík

Ráj plný oblázků

Pro rostliny v menších květináčích může mít zásadní význam vytvoření ideálního mikroprostředí, a to s pomocí vaničky naplněné oblázky, keramzitem nebo mechem rašeliníkem Pro větší rostliny může být vhodnou technikou péče spíše jemné každodenní mlžení. Investice do zvlhčovače vzduchu určeného pro pokojové rostliny udrží ideální úroveň vlhkosti a zabrání žloutnutí listů v důsledku dehydratace. Navíc stojí jen pár desetikorun, takže my ho určitě každému doporučujeme. Tahle investice se rozhodně brzy vrátí.

Když listy orchideje žloutnou: Na vině je osvětlení a teplota iZdroj fotografie: Depositphotos
Když listy orchideje žloutnou: Na vině je osvětlení a teplota

Ovšem pokud je celá rostlina žlutá, může to podle webu iReceptář signalizovat přemokřenou půdu, která dusí kořeny. Moudrou strategií je kontrolovat, zda není půda vlhká, a nezalévat, dokud nevyschne. „A zkontrolujte také její kořeny – ty pevné bílé ukazují na zdraví, zatímco černé a měkké zbytky signalizují potíže. Ihned je odstraňte a rostlinu přesaďte,“ radí čtenářka Jitka K. z Kralup nad Vltavou. A jako dezinfekce na poraněné kořeny pomůže docela obyčejná skořice, jak Chalupáři-Zahrádkáři nedávno informovali.

A jak je to se žloutnutím listů v přírodě? Ty mění barvu z docela jiného důvodu

Jak jste si se žloutnutím svých pokojovek poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články