S domácími způsoby rozmnožování orchidejí poradí zkušení pěstitelé: Z jedné rostliny lze snadno namnožit počet na celý okenní parapet

Rozmnožování orchidejí domácími způsoby. Zvládne ho i absolutní začátečník a uchytí se prakticky všechny kousky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují různé způsoby rozmnožování orchidejí – například semeny, oddělováním trsů či mladých rostlinek apod. Ne všechny jsou však vhodné pro aplikaci doma. Naučte se, jak rozmnožit každou rostlinku jednoduchým, ale maximálně efektivním způsobem.

Rozmnožování dceřinými rostlinami

Nejjednodušší metodou je produkce orchidejí z malých rostlin, které vyrostou vedle srdíčka s listy nebo na květním stvolu. Říká se jim keika a například u orchidejí rodu Phalaenopsis se objevují poměrně často. Nejdříve je třeba opatrně oddělit sazenice od mateřské rostliny (vezměte si na to ostrý nůž) a na několik minut je namočte do slabého roztoku manganistanu draselného. Poté rozložte sazenice k sušení na papírový ručník a dobře je osušte, zvláštní pozornost věnujte srdéčku.

Zatímco se sazenice suší, připravte si vhodný substrát pro množení orchidejí, který se bude co nejvíce podobat přírodním podmínkám. Potřebovat budete.

  • Jemně nasekanou borovou kůru (kousky musí mít max 1 cm),
  • jemně nasekaný mech Sphagnum (sušený nebo čerstvý)
  • a perlit pro odlehčení.

Všechny složky jednoduše smíchejte a do hotové směsi orchidej zasaďte, aniž byste omylem zasypali listy nebo dokonce její srdéčko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Množení orchidejí dělením trsů

Je samozřejmě také možné oddělit celý trs – například u rodu Dendrobium. I tady si vezměte k ruce sterilní nástroj a k ošetření sazenic proti chorobám použijte manganistan draselný. Je to důležité – mladé orchideje jsou totiž na působení houbových patogenů velmi náchylné.

Vhodné prostředí pro množení orchidejí

Nyní musíte udělat vše pro to, abyste mladým rostlinkám zajistili podobné mikroklima, jako by měly v přírodě. Není příliš vhodné jim tvořit skleník, protože při vysoké vlhkosti se v mnoha případech začnou vyvíjet různé druhy bakteriálních a plísňových infekcí, které mohou ještě slabé sazenice rychle zahubit. Pamatujte si, že jakýkoli miniskleník vyžaduje dobrou ventilaci vzduchu.

Pokud takové podmínky zajistit nedovedete, musíte na to jít jinak. Obvykle bohatě stačí umístit květináče se sazenicemi na vysoký tác a umístit je pod dodatečné umělé osvětlení. Zároveň se snažte udržovat teplotu v místnosti od +20 °C do +24 °C. Vysoké vzdušné vlhkosti vám pak pomůže docílit například pokojová fontána.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se starat o sazenice orchidejí

Sazenice je třeba zalévat střídmě, ale opatrně – nejlépe vždy ve chvíli, kdy substrát téměř zcela vyschne. Pokud rozmnožujete orchideje v chladném období, postačí jim zálivka asi jednou týdně, v létě je vhodné sazenice zalévat častěji. Myslete však na to, že je velmi důležité udržovat substrát orchidejí v několika prvních týdnech neustále vlhký. Pokud dojde k jeho úplnému vyschnutí, pak mladé rostlinky pravděpodobně zahynou.

Zalévání se provádí namáčením každého květináče asi na půl hodiny do odstáté a nejlépe měkké vody (vložte ho například do větší mísy). Jednou měsíčně také nezapomeňte přidat hnojivo. Pro plný vývoj sazenic je třeba zvolit hnojivo s vyváženým obsahem hlavních živin – dusíku, fosforu a draslíku (takzvaná hnojiva NPK). Možné je také zakoupit speciálně navržené listové hnojení aplikované postřikem.

Jaké jsou vaše triky pro úspěšné rozmnožování orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články