Co vám nesmí chybět na terase u chaty?

Terasa u chaty je obvykle srdcem letního dění. Je to místo, kde se rodina a přátelé shromažďují k relaxaci, jídlu nebo hraní her. A to je důvod, proč je tak důležité, aby byla vaše terasa nejen esteticky přitažlivá, ale také funkční a nabízela vám dostatek pohodlí. V tomto článku se podíváme na několik klíčových prvků, které nesmí chybět na žádné terase u chaty.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zahradní nábytek pro příjemný relax

Prvním krokem při vytváření pohodlné a stylové terasy na chatě je správný výběr zahradního nábytku. Zahradní nábytek tvoří základ každé terasy a výběr těch správných kusů nábytku ovlivní jak její vzhled, tak i její funkčnost.

Na žádné terase by rozhodně neměl chybět jídelní stůl se židlemi pro venkovní stolování, čtení knih nebo luštění křížovek. Židlí by mělo být dostatek nejen pro vás, ale i pro několik hostů. Pokud máte dostatek prostoru, můžete zvážit i přidání venkovní pohovky nebo křesel. Tyto kusy nábytku vytvářejí další místo pro relaxaci a přidají pocit luxusu.

Při výběru zahradního nábytku je důležité zvolit vhodný materiál podle svých preferencí. Dřevěný nábytek je ceněný pro rustikální a přírodní vzhled, ale vyžaduje více údržby. Kovový nábytek bývá odolnější a je nenáročný na údržbu, ale nemusí působit tak přirozeně. V případě výběru plastového nábytku, volte pouze ten z kvalitního plastu, který vydrží déle než jednu či dvě sezony.

Grilování jako zlatý hřeb každého dne na chatě

Letní pobyt na chatě se neobejde bez grilování. Pro všechny, kteří hledají tradiční a autentický grilovací zážitek, je výbornou volbou gril na dřevěné uhlí. Při grilování na dřevěném uhlí získávají suroviny jedinečné aroma a chuť, které nelze dosáhnout s plynovými ani elektrickými grily.

Důležitým hlediskem při výběru grilu je velikost grilovací plochy, která by měla být dostatečně velká, aby uspokojila potřeby všech strávníků. Pokud budete chtít na chatě pořádat setkání s přáteli a máte v plánu je pohostit pochoutkami z grilu, vyplatí se sáhnout po větším modelu grilu, jinak by trvalo příliš dlouho všechno jídlo připravit.

Rostliny a zahrada

Nic nezdobí terasu lépe než příroda sama. Ať už jste zkušený zahradník, nebo jen pěstitel začátečník, určitě se nebojte na terasu přidat pár rostlin. Vyberte si rostliny, které jsou odolné vůči místnímu klimatu a zohledněte také to, kolik slunce a stínu jim vaše terasa během dne poskytne.

Vytvořit můžete i celé barevné květinové záhony, ale úplně stačí na terasu jen jednoduše umístit několik květináčů s oblíbenými rostlinami. Pokud máte rádi bylinky, zvažte zřízení malé bylinkové zahrádky. Bylinky pak lze využít třeba právě při grilování.

Myslete na ochranu před sluncem

Když si představujete dokonalé letní dny na terase své chaty, je pravděpodobné, že si představujete slunce svítící na obloze. Ale i když je slunce vítaným prvkem letních dnů, nechcete, aby na vás celý den pražilo. V případě, že na chatě nemáte zastřešenou terasu, praktickým doplňkem bude velký slunečník. Velký slunečník poskytne ochranu před přímými slunečními paprsky, zatímco si stále bude moci vychutnávat pobyt venku. Zůstat ve stínu slunečníku je důležité hlavně během horkých odpoledních hodin, kdy má slunce největší sílu a hrozí, že vás postihne úpal nebo úžeh.

Při výběru slunečníku myslete na to, že by měl ideálně zajistit stín pro celý váš jídelní stůl a židle okolo, ale zároveň se musí na vaši terasu vejít. Výška a úhel slunečníku by měly být nastavitelné, abyste mohli jeho polohu během dne přizpůsobovat poloze slunce.

Venkovní osvětlení

Když slunce zapadne, správně zvolené venkovní osvětlení promění vaši terasu v místo s příjemnou atmosférou, které bude jako stvořené pro večerní relaxaci nebo zábavu.

Existuje mnoho různých druhů venkovního osvětlení, které si na terasu můžete umístit. Na výběr jsou venkovní lustry nebo nástěnná svítidla, jež osvětlí celou terasu. Zapínat je budete při večerním stolování nebo jiných aktivitách, které vyžadují dobré osvětlení. Až vám bude stačit světla méně, oceníte menší dekorativní světla. Volit lze například LED pásky, solární lampy, nebo dokonce svíčky. Tyto typy svítidel by měly zářit teplým světlem, aby přispěly k intimní atmosféře. Další skvělou možností pro venkovní osvětlení jsou LED světla zabudovaná do země, například podél cest a schodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články