Co vaše kočka nemůže jíst? Rozhodně jí to nedávejte!

                   

Sladký pohled na kočku může mnohým zlomit srdce. To platí zejména tehdy, když si kočka i přes misku plnou kočičího krmiva řekne o pamlsek nebo kousek voňavého jídla. Někdy je však třeba odmítnout i kotě – a to pro jeho vlastní dobro. Chutné a krásně vonící produkty z lidského stolu nebo ledničky většinou nejsou vhodné pro krmení čtyřnohých koček a někdy pro ně mohou být i jedovaté. Seznam produktů, které jsou pro vaši kočku zakázané, a ochrana vaší kočky před onemocněním.

Co by kočky neměly jíst?

Nejjednodušší a nejjistější odpovědí jsou lidské potraviny a produkty. Vyvážené krmivo – granule nebo kapsičky pro kočky – pokrývá celkové nutriční potřeby organismu vaší kočky. Doplňkem kočičí stravy mohou být pamlsky pro kočky a tráva, kterou kočka žvýká, aby se jí lépe vyháněly chlupové kuličky. Chovatelské potřeby nabízí širokou škálu krmiv pro kočky, ale nejzdravější volbou pro vaši kočku je krmivo bez obilovin. Kočky jsou masožravci, takže nestráví obiloviny ani rostlinné přísady. Jejich pravidelné podávání kočkám způsobuje zdravotní problémy – selhání ledvin, obezitu, tvorbu nádorů a další onemocnění vyžadující trvalou veterinární léčbu.

Co by kočky rozhodně neměly jíst?

Jsou však kočky, které se snaží sežrat vše, co jim přijde pod ruku nebo do tlapek – a to i přes plnou misku kočičího žrádla. Které výrobky jsou pro vaši kočku nebezpečné a vyžadují konzultaci s veterinářem a návštěvu veterináře poté, co je vaše kočka snědla?

Výrobky, které kočce nedávejte:

Sůl – kočky se nedokážou zbavit soli z těla, takže se usazuje v ledvinách a vede k jejich poškození. Onemocnění ledvin u domácích koček je v současnosti jednou z nejčastějších příčin úhynu těchto zvířat.

Cukr a sladidla – cukr poškozuje vnitřní orgány kočky, zatímco xylitol je pro kočku toxický a smrtelně jedovatý! Vede ke zvracení, slabosti a selhání jater s následkem smrti. Vyhněte se také cukru ve složení krmiva pro kočky.

Uzené, marinované nebo smažené maso, zpracované maso a uzené ryby a maso – všechny tyto výrobky určené pro člověka obsahují obrovské množství aromatických látek, soli, konzervantů a koření.

Česnek, cibule, pórek, šalotka, pažitka (všechny druhy cibule) – i malé množství je pro kočky toxické. Pokud vaše kočka snědla tuto zeleninu, okamžitě jděte k veterináři!

Ořechy – žádné z nich nejsou pro kočky vhodné, poškozují slinivku břišní těchto zvířat, a to i kvůli vysokému obsahu tuku. Makadamové ořechy jsou pro kočky jedovaté

Hroznové víno a sultánky – podávání těchto produktů může u koček vést k selhání ledvin.

Citrusy – všechny citrusy, včetně tolik oblíbených mandarinek, jsou pro kočky jedovaté. Velké množství může vést k průjmu, zvracení a poškození centrálního nervového systému.

Alkohol – i malé množství může způsobit trvalé poškození vnitřních orgánů kočky, zejména jater a slinivky břišní, a může vést až k její smrti!

Čokoláda, káva – tyto výrobky obsahují teobromin a kofein, které jsou pro domácí zvířata toxické. Způsobují zvracení, průjem, křeče a smrt v agónii.

Kvasinky – produkují alkohol jako vedlejší produkt rozkladu. Jak bylo uvedeno výše, alkohol je pro zvířata jedovatý. Kvasnice obsažené v krmivu pro kočky jsou neaktivní kvasnice určené speciálně pro zvířata.

Kosti po tepelné úpravě – vaření, smažení nebo pečení – křehnou a lámou se na ostré kousky. Kousky kostí mohou uvíznout v kočičím jícnu nebo propíchnout část trávicího traktu, zatímco střed tepelně zpracovaných kostí se po kontaktu s žaludečními šťávami změní ve zhutnělou kouli, která zablokuje lumen střev. Krmení těmito kostmi je pro vašeho domácího mazlíčka smrtelně nebezpečné.

Mléko a mléčné výrobky – dlouhodobé podávání mléčných výrobků kočce může narušit celý trávicí systém. Způsobuje zažívací potíže, bolesti břicha, nadýmání, průjem, dokonce i zvracení. Kočky nesnášejí laktózu a nedokážou správně trávit mléčné výrobky.

Kočku vždy držte dál od těchto výrobků!

Jak vidíte, seznam produktů, které se nedoporučují ke krmení vašich mourků, není tak krátký. Vsadíte-li na kvalitní krmivo pro kočky, které nemusí být drahé, máte jistotu, že se o jejich zdraví staráte. Prohlédněte si nabídku v obchodě s krmivy a vyberte si tu nejlepší variantu pro svého mazlíčka.

Mějte na paměti, že u méně toxických produktů se negativní účinky jejich podávání nemusí projevit okamžitě, ale až po měsících nebo letech. V té době už mohou být škody způsobené špatným krmením koček obrovské.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články