Dekorativní vs. funkční garnýže. Kdy se přiklonit k jedné z variant?

Při výběru garnýží je důležité rozlišovat mezi dekorativními a funkčními variantami. V dnešním článku vám zkusíme více přiblížit, jak neudělat chybu a zvolit správně.

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

Dekorativní garnýže

Ty jsou primárně navrženy tak, aby dodaly do místnosti estetiku a styl. Mohou mít složité vzory, detaily nebo jiné dekorativní prvky, například atypické koncovky, které zdůrazňují celkový design okna a interiéru. Pokud hledáte garnýže, které vyniknou, rozhodněte se spíše pro kulatý tvar tyče. Kdy zvolit tento typ?

  • Hledáte doplněk, který dodá vašemu interiéru zajímavý vzhled a eleganci.
  • Máte jednoduché záclony nebo závěsy a chcete, aby více pronikly.
  • Máte rádi dekorativní prvky, které ve vaší místnosti upoutají pozornost.

Funkční garnýže

Narozdíl od prvního typu jsou navrženy s důrazem na praktické aspekty, jako je pevnost, stabilita a schopnost udržet těžké textilie. Tyto garnýže mívají jednoduchý design a často jsou skryté za závěsy nebo záclonami. Jejich hlavním úkolem je tedy poskytnout spolehlivou podporu. V tomto případě volte hranaté garnýže. Dobrou volbou jsou i kolejnicové garnýže, které nabízejí ucelený vzhled – kroužky na záclony nejsou viditelné. Kdy se tedy rozhodnout pro ně?

  • Potřebujete udržet závěsy z těžkých látek, které vyžadují pevnou podporu.
  • Preferujete jednoduchý a minimalistický design, který nenarušuje celkový vzhled místnosti.
  • Místo vzhledu vás zajímá praktická stránka – přizpůsobení světla v místnosti a soukromí.

Vybrat ten správný typ není nic složitého. Stačí jen vědět, jak máte nastavené preference a co vlastně ve výsledku očekáváte. Navíc dnes už je možné najít mezi nimi rovnováhu a s trochou štěstí najdete takové, jež odpovídají vašim designovým představám, a zároveň splní potřebné praktické úkoly v místnosti.

Zdroj foto: bennn / Adobestock.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články