Ovocné stromy na zahradě představují nejen krásný prvek, ale také zdroj čerstvého ovoce

Ovocné stromy na zahradě představují nejen krásný prvek, ale také zdroj čerstvého ovoce, které můžeme konzumovat přímo ze stromu nebo využít na přípravu různých pokrmů a nápojů. Pěstování ovocných stromů je také skvělou volbou pro ty, kteří se chtějí zaměřit na ekologickou a udržitelnou zahradničení.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ovocné stromy na zahradě představují nejen krásný prvek, ale také zdroj čerstvého ovoce, které můžeme konzumovat přímo ze stromu nebo využít na přípravu různých pokrmů a nápojů. Pěstování ovocných stromů je také skvělou volbou pro ty, kteří se chtějí zaměřit na ekologickou a udržitelnou zahradničení.

Jedním z oblíbených ovocných stromů, který si zaslouží pozornost, je borůvka americká (Vaccinium corymbosum). Tento keř pochází z Ameriky a dnes se pěstuje v mnoha zemích světa. Jeho plody jsou velmi ceněny pro své vysoké obsahy vitamínů a antioxidantů, které mají pozitivní účinky na lidský organismus. Borůvky americké jsou tak ideálním doplňkem stravy pro ty, kteří hledají zdravou a chutnou alternativu k běžným ovocným druhům. Při rozhodování o tom, jaké ovocné stromy si vybrat do své zahrady, je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Jeden z nich je klimatická zóna, ve které se nacházíme. Některé ovocné stromy totiž potřebují teplejší podnebí, aby mohly úspěšně růst a plodit. V České republice si ovšem můžeme vybrat z široké nabídky ovocných druhů, které jsou vhodné pro naše podmínky.

Ovocné stromy na zahradě

Při výběru ovocných stromů (https://moravske-sady.cz/6-ovocne-stromy) je také důležité zohlednit prostorovou náročnost jednotlivých druhů. Některé stromy potřebují více místa než jiné, proto je třeba předem určit, kolik prostoru máme k dispozici a jaký druh stromu by se nám do zahrady nejlépe hodil. Pro menší zahrady mohou být vhodnou volbou například slivoň či meruňka. Pokud jde o pěstování ovocných stromů, existuje celá řada školek ovocných stromů, které nabízejí různé sazenice ovocných stromů. Při výběru sazenic je důležité dbát na jejich kvalitu a původ. Kvalitní sazenice by měly být odolné vůči chorobám a škůdcům, což zvýší šanci na úspěšné pěstování a sklizeň. Při nákupu sazenic ovocných stromů je také dobré se poradit s odborníky z dané školky ovocných stromů, kteří dokáží posoudit, jaký druh stromu by byl pro naše podmínky nejvhodnější. Dále je třeba zohlednit také čas výsadby sazenic. Většina ovocných stromů se sází na jaře nebo na podzim, což umožňuje sazenicím lépe zakořenit a přizpůsobit se novému prostředí.

Samotné pěstování ovocných stromů vyžaduje pravidelnou péči a údržbu. Je třeba dbát na dostatečné zalévání, hnojení a řez stromů, aby mohly správně růst a plodit. Při řezu je důležité odstranit poškozené větve a udržovat tvar koruny, což napomáhá lepšímu slunění a vzdušnosti stromu. V neposlední řadě je třeba brát v potaz možnost výskytu chorob a škůdců, kterým jsou ovocné stromy často náchylné. V případě potřeby je nutné zasáhnout vhodnými prostředky, aby nedošlo k poškození či zničení stromu. Pěstování ovocných stromů na zahradě přináší mnoho radosti a uspokojení ze sklizně vlastního ovoce. Navíc se jedná o ekologickou a udržitelnou formu zahradničení, která nám umožňuje být bližší přírodě a jejím darům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články