Ušetřete desítky tisíc korun ročně díky fotovoltaice. Jak na to?

Vadí vám postupné zdražování a nejistota na trhu s energiemi? V takovém případě se připojte k desítkám tisíc českých domácností a nechte si nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu. Jaký typ vám přinese nejlepší výsledky?

i Zdroj fotografie: depositphotos
                   

Dostatečně výkonný systém

Fotovoltaika vás bude těšit jedině v situaci, kdy si necháte nainstalovat jak dostatečný výkon, tak zároveň i baterii. Právě tyto dvě podmínky rozhodují o tom, jakého výsledku se dočkáte. Jako příklad si uvedeme nejběžnější systémy od oblíbené společnosti Ilios.

Menší domácnosti se nejčastěji spoléhají na systém Growatt s výkonem měniče 5 kW, výkonem FVE 6,5 kWp a baterií o kapacitě 10 kWh.

Větší domácnosti si nechávají nainstalovat spíše systém Growatt s výkonem měniče 10 kW, výkonem FVE 8,6 kWp a baterií o kapacitě 15 kWh. Tato varianta si hravě poradí se spotřebou celé rodiny, a to i mimo letní sezónu.

Naprosto odlišnou kapitolou je fotovoltaika pro firmy. V tomto ohledu bude potřeba navrhnout řešení na míru. Společnost Ilios dokáže sestavit elektrárny o výkonu přibližně okolo 209 kWp a roční produkci 219 MWh. A návratnost investice? Pouhé 4 roky.

Myslete i na tepelné čerpadlo

Chcete ušetřit i v jiných oblastech, než je pouze samotná elektřina? Pak je pro vás dobrou volbou fotovoltaika s tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo dokáže odebírat okolní teplo z určitého média (voda/vzduch/země) a poté ho převádí na využitelnou energii.

Tu ve finále použijete pro vytápění domácnosti či ohřev vody. S pomocí této technologie zvládnete ušetřit okolo 70 % za dané činnosti. Zmínění odborníci se zaměřují primárně na tepelná čerpadla vzduch-voda.

Ať už plánujete montáž fotovoltaiky, případně i tepelného čerpadla, společnost Ilios zajistí nejen instalaci, ale pomůže vám i se získáním dotací a dalšími formalitami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články