Krásná a pestrobarevné květy zaručí hnojení solí – je však třeba sáhnout po správném množství a optimálním druhu.
Hnojivo na bázi epsomské soli je opravdu účinné, a navíc dokáže být alternativou k chemickým produktům z obchodu. Toto řešení nestojí skoro nic a zamilují si ho všechny kvetoucí rostliny – nejvíce však hortenzie, muškáty, begónie, azalky a petúnie. Je však třeba postupovat podle návodu, jinak hrozí spíše přehnojení a tím i úhyn rostliny.
Hnojení květin epsomskou solí
Máte doma epsomskou sůl? Pokud ano, pak jednoduše rozmíchejte jednu lžíci v deseti litrech teplé vody (bude se pak lépe rozpouštět) a tuto tekutinu použijte jako zálivku na okrasné rostliny. Aplikujte ji vždy na vlhkou půdu, jinak hrozí poškození citlivých kořenů rostlin. A jak často zahrádku zalévat? Jednou za měsíc obvykle stačí – rostliny tak zásobíte hořčíkem, a ony se na oplátku obalí květy.
Hnojení květin kefírem
Pokud byste rádi měli své okrasné rostliny pestřejší a s více květy, můžete použít i obyčejný kefír. Jednoduše nařeďte 100 ml kefíru z obchodu v 1 litru převařené vody. Výsledným roztokem pak bez nutnosti jakéhokoli dalšího zásahu pohnojte své rostliny a květiny, a to vždy na vlhkou půdu. Kefír ovšem není tak výživný jako epsomská sůl, proto je nutné celou proceduru opakovat asi jednou za 3 týdny.
Pokud hnojíte již starší výsadbu, a nikoli balkonové rostliny či záhony s trvalkami, pak si pamatujte, že u velkých keřů musíte použít dávku 3 až 5 litrů na každý. A jestliže potřebujete opravdu silně podpořit kvetení svých rostlin, pak zřeďte 1 l kefíru v 10 l vody. Dodáte jim tak mnohem více živin.
Co byste ještě měli vědět
Hnojivo z kefíru ve slabším ředění (100 ml kefíru v 1 litru převařené vody) lze aplikovat i na listy. Zanechá na nich totiž téměř neviditelný tenký film, který rostlinu ochrání před různými škodlivými elementy – například před patogenními viry a bakteriemi. V takovém případě se ošetření vyplatí opakovat jednou týdně, či po každém dešti nebo silnější rose.