11 vonných a levných rostlin, které silně odpuzují komáry: Vytvoří ochranný štít a zařídí klidné léto bez štípanců a bzučení

                   

Komáři jsou na zahradě opravdu nevítanými hosty. A nejde jen o jejich larvy, které mohou obsadit každou dostupnou vodní plochu. Naopak, největší problém s sebou přináší věčně hladové sosáky komářích samiček. Pokud se jim chcete vyhnout, obklopte se hradbou z těch správných aromatických rostlin.

1. Máta peprná a její příbuzní

Máta toho k životu příliš nepotřebuje. Nejlépe se jí daří tam, kde je vlhko a výživná půda. Nejlépe proti komárům působí máta peprná (Mentha ×piperita), která vznikla zkřížením druhů Mentha aquatica × Mentha Spicata. Ale použít lze i jiné druhy:

  • máta dlouholistá (Mentha longifolia) (L.) Huds.
  • máta vodní (Mentha aquatica) L.
  • máta vonná (Mentha suaveolens) Ehrh.
  • máta hebká (Mentha ×niliaca) Juss. ex Jacq. (M. longifolia × M. suaveolens)
  • máta jemná (Mentha ×gracilis) Sole (M. arvensis × M. spicata)
  • máta křovištní (Mentha ×dumetorum) Schult. (M. aquatica × M. longifolia)
  • máta přeslenitá (Mentha ×verticillata) L. (M. aquatica × M. Arvensis).

2. Levanduli komáří opravdu nesnáší

Zasadit si však můžete i levanduli (Lavandula). Ta zdobí zahradu svými krásnými květy od června až do září. Při správném vysazení také vytváří hustý koberec s nádhernou barvou a nevšední vůní, který se stane pro nízko létající hmyz nepřekonatelnou překážkou. Pamatujte si jen, že pochází ze Středomoří, vyžaduje tedy podobné klimatické a půdní podmínky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

3. Mateřídouška proti komárům

A velmi podobně se pěstuje i tymián alias mateřídouška (Thymus). Ten navíc jako bonus přiláká mlsné včely a můžete ho používat i v kuchyni. Z druhů tymiánu lze doporučit především tyto čtyři:

  • tymián citronový (Thymus × citriodorus),
  • vlněný tymián (Thymus pseudolanuginosus) ,
  • mateřídoušku časnou (Thymus praecox)
  • a mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum).

4. Rozmarýn zažene obtížný hmyz

Ale sáhnout můžete i po šalvěji rozmarýně (Salvia rosmarinus) alias rozmarýnu. Vyžaduje slunné, ale dobře chráněné stanoviště, nejlépe s propustnou a dobře odvodněnou půdou (odlehčenou např. pískem), pyšnící se neutrálním nebo jen mírně zásaditým pH. Na zimu je nutné tuto rostlinu dobře zakrýt větvičkami nebo kompostem, ale jinak na pěstování náročná není.

5. Léčivá meduňka potěší i v čaji

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) není vhodná jen na komáry – uplatní se totiž i v léčitelství. Má uklidňující účinek. Uvařením čaje z jejích čerstvých listů tak rozhodně neprohloupíte. Pomůže vám lépe spát a zbaví vás stresu. A pro úspěšný růst potřebuje jen dostatek světla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Oregano na grilování i proti hmyzu

A nesmí chybět ani oregano čili dobromysl (Origanum). Je extrémně nenáročné na pěstování, jen je třeba pamatovat na jeho pravidelnou, ale velmi střídmou zálivku a vysazení nejlépe na slunci. Nic jiného ke své spokojenosti opravdu nepotřebuje. A stejně jako mateřídouška láká i oregano užitečné včely a jiný hmyz.

7. Pelyněk jako přírodní repelent

Máte místo v záhonu s trvalkami? Pak si sem vysaďte pelyněk (Artemisia). Je opravdu nenáročný na pěstování i údržbu. A pokud máte rádi žaludeční kapky z pelyňku nebo přímo čaj, kupte si více odrůd – každá totiž chutná jinak! Sehnat lze například i pelyněk s chutí a vůní koly, tak proč to nezkusit?

8. Šalvěj vyžene komáry ze zahrady

Dalším skvělým pomocníkem proti otravném hmyzu je i šalvěj (Salvia). Patří mezi oblíbené bylinky v domácí lékárně a ta, pěstovaná v květináči, vydrží mnohem déle než řezaná. Při pěstování potřebuje hodně světla a střídmé množství vody – neměla by se však nikdy nechat vyschnout.

iZdroj fotografie: Canva

9. Asijský pomocník proti hmyzu

Pomoci vám může i citronella (Cymbopogon nardus). Ovšem bohužel ne jako bylinka – ta totiž příliš mnoho vonných silic neuvolňuje (i když to prodejci často tvrdí). Pokud si ovšem vyrobíte domácí svíčky s jejími silicemi nebo nakapete esenciální olej třeba do misky postavené na terase, pomůže na komáry přímo skvěle.

10. Voňavé květiny proti hmyzu

Vyplatí se pěstovat i chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky. Potřebují méně vody než jiné květiny, zalévat je stačí pouze jednou týdně a jako bonus vás odmění i krásnými květy. Je však dobré je pěstovat na slunci. Za to se vám odvděčí krásnými květy, které je možné úspěšně řezat i do vázy.

11. Pelargonie proti otravným komárům

Poslední rostlinou na našem seznamu jsou muškáty (Pelargonium), nazývané také pelargonie. A nemusí jít jen o ty citronové, na komáry fungují úplně všechny druhy. Aby vám bohatě kvetly, nezapomeňte je pravidelně zbavovat starých květenství a občas je přihnojit komplexním hnojivem.

Jaké metody používáte pro odpuzení komárů vy?

Vhodné bylinky dokážou komáry vyhnat i z domu
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články