5 rad pro opravdu nízký účet za vytápění. I s minimálními úpravami můžete ušetřit tisíce korun

                   

Nenechte se letos zaskočit vysokým vyúčtováním za energie. Na vytápění totiž můžete ušetřit opravdu významně, stačí se jen inspirovat několika šikovnými triky. Důležitý je například postup správného větrání, ale jedním dechem byste si měli pohlídat i správnou vlhkost a další faktory. To vše se totiž na finálním účtu podepisuje opravdu významně.

Jak správně topit v zimě

Především nikdy nevypínejte topení. A to ani ve chvíli, kdy jdete pryč z domu na delší dobu. Všechny stěny i nábytek totiž vystydnou a později spotřebujete velké množství energie na to, abyste je opět zahřáli, vzduch v místnosti se totiž vždycky zahřívá jako poslední. Nakonec tak za vytápění vůbec neušetříte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pořiďte si kvalitní termostat

Pokud chcete předejít rannímu vstávání do studené místnosti nebo příchodu do ledového bytu, pořiďte si termostat. Ten vám umožní regulovat teplotu v bytě přesně tak, jak potřebujete. Výkon topení se tedy zvýší například před vaším ranním budíkem nebo před příchodem z práce. Nepřijdete tak o svůj tepelný komfort, a přitom ještě ušetříte.

Dbejte na optimální vzdušnou vlhkost

Je-li v místnosti suchý vzduch, bude nám uvnitř zima, i když je jinak teplota dostačující, to je starý známý fakt. Abyste proto tomuto jevu předešli, zvyšte vlhkost vzduchu na nejméně 40 %. S tím vám pomohou nejrůznější zvlhčovače vzduchu, ale třeba i obyčejný mokrý ručník položený na topení. Vlhčí vzduch se navíc pozitivně odrazí i na zdraví vašich sliznic, a díky tomu i na menší nemocnosti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zásady správného zimního větrání

Vzduch v místnosti se však musí také jednou za čas pravidelně vyměnit, aby se na stěnách či oknech nekoncentrovala vlhkost. Navíc ten, přesycený vydechovaným oxidem uhličitým, nám může způsobit nepříjemnou únavu a další negativa. A jak tomu přejít? Větrejte krátce, ale intenzivně. A co to přesně znamená? Jednou denně otevřete všechna okna dokořán na 10 minut (mezitím se oblečte do svetru).

To pomůže kompletně vyměnit vydýchaný vzduch, ale zároveň nedojde k prochladnutí stěn a dalším negativní jevům. Totéž bohužel nelze říct o situaci, kdy větráme „jen tak trochu“ například prostřednictvím ventilačky na oknech. Tímto způsobem si ve skutečnosti tepelné ztráty zvyšujeme místo toho, abychom jim předcházeli. A to je rozhodně nežádoucí.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak na zimní revizi kotle

Nezapomeňte se také postarat o to, aby vaše technika fungovala po všech stránkách správně. Objednejte si proto revizi kotle. Mnohdy ji nabízejí za zvýhodněnou cenu i dodavatelé energií, není tedy třeba spoléhat se na specializovanou firmu. Pokud jste to až doposud nestihli, stále ještě není pozdě. Jen počítejte s tím, že budete muset na nějaký čas kotel odstavit. A na jak dlouho? S tím vám poradí právě technik, proto s ním vše předem konzultujte.

Vyplatí se tedy vybavit se teplým svetrem. Ovšem bude to stát za to, správně ošetřený a seřízený kotel spotřebovává vždy optimální množství paliva, takže opravdu nikdy nezaplatíte víc, než nezbytně musíte. A nezapomeňte ani na topná tělesa – ještě před sezónou z nich odstraňte prach, aby se později nevířil po místnostech. Vyhnete se tak nepříjemným zdravotním problémům, které by vám mohly zkomplikovat život.

Umíte šetřit náklady na energie nebo se stále ještě učíte?

S některými problémy si můžete poradit i sami. Je vaše topení zavzdušněné? Tento návod vám poradí, co dělat
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články