Když nic nepomáhá, je čas poznat sílu soli: Uvolní ucpaný odtok, odstraní skvrny z koberce a vyčistí i pánve a hrnce

Pokud chcete mít dokonale čistou domácnost, nemusíte se vždy spoléhat na chemii. Vystačíte si i s docela obyčejnou solí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sůl lze v domácnosti použít jako přírodní čisticí prostředek. Dokáže si poradit s odolnými nečistotami, a jedním dechem také dezinfikuje a dodává předmětům lesk. Je však třeba se ji naučit používat správně.

1. Sůl na odolné nečistoty

Jednoduše smíchejte sůl s malým množstvím vody tak, abyste vytvořili pastu. Tu posléze použijte k odstranění skvrn a špíny z různých obtížně čistitelných povrchů, jako jsou varné desky, dřezy a pracovní desky v kuchyni. Pokud však potřebujete uklidit spíše v koupelně, pomůže vám jiný pomocník. Je to jedlá soda, také známá jako hydrogenuhličitan sodný.

Jde také o skvělý přírodní čisticí prostředek, který lze v domácnosti použít různými způsoby, skvěle se však hodí především na sanitární keramiku. I v tomto případě je třeba smíchat sodu a vodu tak, abyste vytvořili pastu. Tuto poté použijte k očištění a vybělení povrchů, jako jsou umyvadla, vany a světlé varné desky.

Čištění hrnců a pánví s pomocí soli iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Čištění hrnců a pánví s pomocí soli

Ani tentokrát není použití soli nijak složité – jednoduše vydatně posolte všechny nepoddajné zbytky jídla na hrncích a pánvích a poté je vydrhněte houbou nebo kartáčem. Potřebujete vyčistit troubu, i do ní můžete sůl nasypat, a poté ji jednoduše vydrhnout. O něco lépe vám však pomůže jedlá soda. Smíchejte jedlou sodu s vodou tak, abyste vytvořili pastu. Poté ji naneste na houbičku a použijte k čištění vnitřku trouby.

3. Odstranění skvrn z koberce

Pro použití soli na koberce vymíchejte pastu ze soli a bílého octa a použijte ji k vydrhnutí skvrn na koberci. U těch odolných se vyplatí nechat ji chvíli působit. Pro ještě silnější účinek přimíchejte do pasty trochu soli, nechte několik minut působit a setřete. Pro odstranění zápachu se pak hodí pouze samotná jedlá soda – nasypte ji na koberec, počkejte 15 minut a poté vysajte.

4. Uvolnění ucpaných odtoků s pomocí soli

Nasypte do odtoku šálek soli a poté ho zalijte vroucí vodou, která pomůže odstranit všechny nečistoty. Pokud to nepomůže, opakujte celý postup ještě jednou.

Čištění hrnců a pánví s pomocí soli iZdroj fotografie: Depositphotos

5. Jak použít sůl při praní prádla

Kuchyňská sůl vám také pomůže s rozjasněním prádla. A jak ji použít? Přidejte do pracího prášku jeden šálek soli, abyste prádlo rozjasnili a osvěžili. Na bílé prádlo se ovšem lépe hodí jedlá soda. Pokud ji chcete použít, tak jednoduše přidejte 1/2 šálku jedlé sody do pracího prostředku a vyberte na běžný program.

Sůl je velmi dobrým pomocníkem při péči o domácnost, ale je třeba si uvědomit, že ji nelze používat univerzálně. Nehodí se především na povrchy, které se snadno poškodí, jako je například mramor nebo jiné přírodní materiály. Mohla by je poškrábat, působí totiž značně abrazivně.

Jaké triky používáte k úklidu domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články