Sbírka 5 tipů na efektivní hnojení sazenic květin i zeleniny: Porostou bleskovou rychlostí a vyjdou do 10 Kč na celý záhon

                   

Sazenice květin i zeleniny potřebují pro to, aby dobře zakořenily a zdárně rostly, velmi dobrý přísun živin. Bez nich totiž nedokážou vytvořit dostatečně hustý a odolný kořenový systém, což později povede ke snížení jejich imunity a větší náchylnosti k působení chorob a škůdců. Přírodní prostředky tomu však mohou velmi dobře předejít.

Hnojivo z obyčejného droždí

Na tuto výživu budete potřebovat 50 gramů čerstvého droždí, ale nemusí jít o přesnou gramáž – recept bude fungovat i se zaokrouhlením o cca 10 gramů (méně i více). Droždí rozpusťte ve 250 ml teplé vody a nechte 3 hodiny odstát. Poté nařeďte v poměru 1:10 a použijte jednou týdně jako zálivku na sazenice.

Ovšem pozor – toto řešení „vytahuje“ z půdy draslík, který je nutné sazeničkám doplnit. Místo chemie můžete použít dřevěný popel, který kromě draslíku obsahuje i železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník a další důležité stopové prvky. Postup je stejný jako v předchozím případě, pouze droždí nahraďte dvojnásobnou dávkou popela. Jako zálivku používejte jednou měsíčně.

Hnojivo ze suchého kvásku

Nemáte po ruce čerstvé droždí? Nevadí. Použijte 3 gramy suchého droždí a rozmíchejte je ve dvou litrech vody. Přidejte 20 gramů cukru a nechte v teple odpočívat. Jakmile roztok začne kvasit, máte hotovo. Nařeďte ho v poměru 1:5 (vody musí být více) a použijte jako zálivku. Platí pro ni stejná pravidla jako pro hnojení čerstvým droždím, ovšem dávkování při výrobě by mělo být co nejpřesnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z kopřiv nebo chmele

Dáváte přednost zelenému organickému hnojení? Pak nádobu o objemu 10 litrů naplňte do poloviny kopřivami nebo chmelem. Následně přidejte 100 gramů čerstvého droždí a 1 bílý rohlík, nebo jiné bílé pečivo, nalámané na menší kousky. Nechte vylouhovat 2 až 3 dny. Poté přeceďte, nařeďte vodou v poměru 1:2 (vody je více) a použijte jako zálivku.

Hnojení z mléka a vody

Na další recept budete potřebovat také kvasnice, respektive roztok z receptu na hnojivo z čerstvého droždí. Ovšem s tím rozdílem, že k jednomu dílu hnojiva budete muset tentokrát přidat 5 dílů mléka (nejlépe čerstvého). Toto hnojení se hodí nejlépe pro plodovou zeleninu, které dodá všechny potřebné ingredience.

Hnojení ze slepičího trusu

Tento recept je poněkud komplikovanější, ale rozhodně stojí za to. A co budete potřebovat?

  • cukr 70 gramů
  • čerstvé droždí 100 gramů
  • dřevěný popel 300 gramů
  • slepičí hnůj cca 300 gramů

Vše smíchejte a louhujte v teplé vodě, dokud se na povrchu neobjeví pěna (všechny složky by měly být v nádobě zcela ponořené). Poté přidejte ještě 10 litrů teplé vody. Zálivka jednou týdně se hodí zejména na otevřené záhony.

Jaké máte zkušenosti s přírodními hnojivy?

Návodů na výrobu hojení ze slepičího trusu je více. Můžete tak vyzkoušet i tento
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články