9 kuriozit, které nevíte o včelách. Správný odhad druhů a počet očí nezná téměř nikdo

                   

Bez hmyzu by život na naší planetě jednoduše neexistoval. A především včely jsou pro nás v tomto ohledu zásadní. Jde o velmi zajímavé živočichy po všech stránkách. Myslíme si, že o nich víme všechno, a přitom to není pravda ani zdaleka. Pojďte si dnes trochu rozšířit obzory a objevte ty největší zajímavosti, které se ke včelám vážou. Prozradíme vám, že inteligence včel je opravdu neuvěřitelná nebo že mají velmi dobrý čich.

Kolik je na světě druhů včel

Když se řekne včela, obvykle se nám vybaví včela medonosná (Apis mellifera L). Ovšem na světě existuje více než 20 000 druhů včel, přičemž většinu z nich řadíme mezi ty tzv. divoké. Takže i když je včela medonosná díky lidem zdaleka nejrozšířenější, co do druhové rozmanitosti představuje jen onu příslovečnou kapku v moři.

iZdroj fotografie: Pixabay

Včely nemají jen dvě oči

Možná si také myslíte, že včely vidí velmi podobně jako my. Ale není to pravda, nemají totiž pouhé dvě oči, ale rovných pět. Není divu, že mají tak skvělý smysl pro orientaci a dokážou od úlu odletět i na opravdu velkou vzdálenost, aniž by při návratu zabloudily. Vliv na to má samozřejmě více faktorů, oči jsou však zásadní.

Jde o velmi silný hmyz

Ano, je to tak. Včela dokáže unést přesně tolik pylu a nektaru, kolik sama váží. Většinou sice takto své síly nepřepíná, ale pokud narazí na bohaté pole nebo jinou hojnost potravy, neváhá ji využít. Každá včela tak dokáže do úlu dodávat opravdu velké množství potravy i stavebního materiálu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Inteligence včel je neuvěřitelná

Možná to tak nevypadá, ale včely se řadí mezi nejinteligentnější druhy hmyzu na světě. Společně dokážou vyřešit i velmi složité úkoly, jsou schopné některých vědomých rozhodnutí a během letu si vytváří jakousi vnitřní mapu, která jim jednoduše nedovolí zabloudit. Pozorují mimo jiné orientační body nebo strukturu půdy.

Včely můžete na zahradu přilákat

I když to vypadá, že si vždy létají jenom tam, kam chtějí, nemusí to být pravda. Pokud si na zahradě vysadíte medonosné keře pro včely, brzy zavítají i k vám. A na jaké druhy vsadit? Skvělé jsou například:

  • ruj vlasatá (Cotinus coggygria, syn. Rhus cotinus),
  • šeřík obecný (Syringa vulgaris),
  • perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia),
  • pustoryl věncový (Philadelphus coronarius),
  • tavolník (Spiraea),
  • komule Davidova (Buddleja Davidi),
  • trojpuk vroubkovaný (Deutzia crenata).
iZdroj fotografie: Pixabay

Včely mají velmi dobrý čich

Ano, opravdu se dokážou skvěle orientovat podle vůně, která je obklopuje. Mají totiž více než 170 různých čichových receptorů a jednu jedinou molekulu vůně rozpoznají i na vzdálenost několika kilometrů. Tento smysl používají k identifikování cizích včel. Pokud páchnou cize, jsou okamžitě odstraněny.

Včely nevidí červenou barvu

I když to na první pohled nevypadá, je to skutečně tak. Spektrum barev, které dokážou včely rozlišovat, je opravdu úctyhodné, červená však do jeho středu nepatří. Koneckonců, stačí se podívat na některé typické medonosné rostliny – červenou barvu u jejich květů zkrátka nenajdete:

  • kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica),
  • svída krvavá (Cornus sanguinea),
  • zlatice prostřední (Forsythia x intermedia),
  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
  • dobromysl obecná (Origanum vulgare),
  • plicník lékařský (Pulmonaria officinalis),
  • trnovník akát (Robinia pseudoacacia),
  • rozchodník (Sedum),
  • pámelník (Symphoricarpos),
  • mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum).
iZdroj fotografie: Pixabay

Trubci se líhnou z neoplodněných vajíček

To, že samci včel po páření umírají, je všeobecně známá věc. Věděli jste však, že když se derou na svět, vždy pocházejí z neoplodněných vajíček? Mezi včelaři je tento jev někdy znám jako panenské plození a jde rozhodně o velkou zajímavost, kterou byste v případě tohoto druhu hmyzu neměli přehlédnout.

Tanec jako skvělý způsob domluvy

Již jsme mluvili o tom, že jsou včely velmi inteligentní. Dodnes jste však nejspíš netušili, jak sofistikovaný způsob používají ke vzájemné komunikaci. Nemluví, ale tančí. Dokážou si tak sdělit úplně cokoli – vzdálenost objeveného zdroje potravy, hrozící nebezpečí, nutnost úklidu v úlu apod. Nezasvěcenému pozorovateli však případná, že se „jen tak vrtí“.

Překvapily vás některé informace o včelách, nebo se v tomto oboru počítáte mezi skutečné znalce?

Netroufáte si na chov včel? Pozvěte si na zahradu čmeláky, i oni dokážou být velmi užiteční
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články