Pomozte malým návštěvníkům přezimovat na vaší zahradě, vyplatí se to. Postavit hotel pro vzácný hmyz zvládnete i z odpadu

                   

Nejrůznější druhy hmyzu jsou důležitou součástí zahrady, ale ne vždy se jim tam líbí. Potřebují skrýše a vhodné podmínky pro přezimování i pro život během zbytku roku. Vytvořte hmyzí hotel pro malé vítané hosty a oni se vám odmění opylením vašich květin a vypuzením škůdců. Hmyzí hotely navíc plní i estetickou funkci. Dopřejte si tento okrasný i užitečný zahradní prvek i vy.  

Hmyzí hotel vyrobíte během chvilky 

Výroba hmyzího hotelu je snadná a potřebujete na ni jen pár věcí. Základem hotelu je rám, který můžete sestavit přímo ze dřeva, případně jako jeho základ použít dřevěnou bedýnku nebo třeba nepoužívaný šuplík. Postačí vám i obyčejná kartonová krabice, ale u té musíte počítat s umístěním pod střechu, aby ji déšť nezničil. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud máte rám, dalším krokem je vytvoření zadní stěny hotelu, která je stěžejním prvkem pro blaho vašich nájemníků. Poté můžete vkládat výplň, která se skládá např. ze šišek, zetlelého listí a dřeva, slámy, vyvrtaných špalíků, menších cihel s otvory, bambusu, rákosu a mnohého dalšího materiálu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když máte hotel vyrobený a připravený, vyberte mu vhodné místo. Umístit ho můžete na strom, na plot nebo ke stěně domu. Důležité však je, aby na něj dostatečně svítilo slunce a aby byl chráněný před deštěm a větrem.  

Nájemníci hotelu jsou velmi užiteční 

Mezi budoucí obyvatele vašeho hmyzího hotelu mohou patřit včelky samotářky, např. pískorypka obecná (Andrena flavipes) nebo drvodělka fialová (Xylocopa violacea). Tyto včelky patří mezi přebornice ve světě opylování a jsou také mírumilovné a krásné na pohled. V hmyzím hotelu si vyberou místa s dutinkami, jako jsou vyvrtané špalíky a větve. A pokud se jim tam zalíbí, zůstanou po celý rok.  

Do hotelu se mohou nastěhovat také různé druhy slunéček, jako je slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) nebo slunéčko východní (Harmonia axiridis). Tito krásně zbarvení brouci vás zbaví mšic a červců. Dalším lovcem škůdců, který dokáže váš hotel obydlet, je škvor obecný (Forficula auricularia). Tento hmyz se živí mšicemi, červci, vlnatkami a sviluškami. Už se těšíte, až bude okolo vás na zahradě v létě opravdu živo?

Výroba hmyzího hotelu je snadná a rychlá. Zvládnete to jen s několika základními pomůckami a zahradním odpadem
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články