Proč jsou berušky v zahradě extrémně užitečné a jak je snadno do záhonů přilákat

Zbavte se mšic i jiných škůdců naprosto biologickou metodou, která je i krásná na pohled, a přizvěte do své zahrady slunéčka. Stačí jim vytvořit vhodné podmínky a nebudete se stačit divit, jakou práci odvedou.

Zdroj fotografie: Pixabay

Zdravá zahrada je skvěle fungující ekosystém, kde žijí i přirození predátoři takových škůdců, jako jsou například mšice. Jejich přítomnost na zahradě pomůže v boji s nežádoucími parazity rostlin a ještě uděláte něco dobrého pro životní prostředí. Jakým způsobem berušky se správným názvem slunéčka sedmitečná přilákat na zahradu?

Jak jsou slunéčka užitečná na zahradě?

Slunéčka sedmitečná známá jako berušky s výraznými červenými krovkami zdobenými černými flíčky jsou hotovým pokladem na zahradě, protože dokážou likvidovat snad všechny druhy běžných menších škůdců na rostlinách. Jedna beruška za svůj život sní zhruba 5 000 mšic, což je opravdu velké množství. Jde tak o přírodní způsob, jak si pomoci od těchto malých a všudypřítomných parazitů, kteří vysávají šťávu z rostlin.

Zdroj fotografie: Canva

Vyhýbejte se používání pesticidů

Aby se slunéčkám na vaší zahradě líbilo, nesmíte si je otrávit. Snažte se proto volit přírodní metody ochrany rostlin, čímž podpoříte přirozený ekosystém na vaší zahradě. A to zároveň povede k regulaci přemnožených škůdců včetně mšic. Pesticidy tak nahraďte rostlinami, které mšice odpuzují, nebo zvolte přírodní postřiky, které beruškám neublíží.

Zdroj fotografie: Canva

Nalákejte slunéčka na jejich oblíbené rostliny

Pokud chcete přilákat do své zahrady slunéčka, většinou nebude stačit jenom přítomnost několika mšic, kterých se chcete zbavit. Musíte jim nabídnout ještě něco navíc. Například jde o jejich oblíbené rostliny, jako jsou angelika, levandule, brusinky a kopretiny. Pro berušky připravte také mělké ploché nádoby s trochou vody, aby měly co pít.

Zdroj fotografie: Canva

Obecně platí, že rostliny, které slunéčka skutečně milují, mají výrazné žluté středy a jsou lemovány bílými okvětními lístky. Tomuto popisu odpovídají kopretiny, sedmikrásky a podobné. Zároveň chybu neuděláte, když na zahradu přidáte ještě měsíček, kmín, pažitku, koriandr, kopr, mátu či hřebíček. Potrava slunéček se totiž skládá nejenom z mšic, ale právě i z pylu získaných z těchto rostlin.