A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene obyčejná káva

Aby slimáci nezlikvidovali úrodu na celé zahradě, je třeba proti nim rázně zakročit. Bude vám stačit docela obyčejná káva.

Káva jako hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen stěží by bylo možné během léta najít a zahradách většího nepřítele, než je právě slimák. Bohužel nikdy nebývá sám – a boj proti celé armádě může být mnohem náročnější, než si většina lidí myslí. Není však třeba se vždy uchylovat k chemii – mnohdy stačí vsadit na osvědčené přírodní prostředky.

Kávová sedlina proti slimákům

Kávová sedlina se používá jako velmi účinná přírodní a udržitelná alternativa běžných chemických prostředků používaných proti slimákům. Koncept je jednoduchý, ale účinný – kávová sedlina vytváří pro slimáky nepříznivé prostředí a odrazuje je od další návštěvy vašich záhonů. Strategickým rozmístěním kávové sedliny kolem ohrožených rostlin vytvoříte ochrannou bariéru, kterou se tito škůdci zdráhají překročit. Pokud tedy kávové sedliny použijete dostatek, můžete snadno ochránit celou zahradu.

Kávovou sedlinu jemně rozprostřete v tenké vrstvě kolem základny rostlin, zejména těch, které jsou nejvíce náchylné k poškození slimáky. Vytvoříte tak fyzickou a čichovou bariéru, která slimáky odradí. Vždy však dávejte pozor na počasí, protože déšť může účinnost kávové sedliny rychle zničit. Po dešti ji proto nezapomeňte znovu aplikovat, abyste zajistili trvalou ochrannou bariéru.

A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene správně použitá káva iZdroj fotografie: Pixabay

Jen sedlina mnohdy nestačí

I když samotná kávová sedlina může působit jako silný odpuzovač slimáků, její kombinace s dalšími přírodními metodami může zvýšit její účinnost. A co si tedy vzít k ruce?

  • Borovicové nebo jiné jehličí: Slimáci nemají rádi strukturu a ostrost jehličí nebo některých druhů mulče. Přidáním vrstvy těchto materiálů spolu s kávovou sedlinou lze vytvořit dvojí obranný systém, díky němuž bude vaše zahrada pro tyto škůdce výrazně méně lákavá.
  • Doprovodná výsadba: Některé rostliny, například máta, rozmarýn a tymián, přirozeně odpuzují slimáky díky své silné vůni. Proložení zahrady těmito doprovodnými rostlinami může ještě více zabránit napadení slimáky.
A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene správně použitá káva iZdroj fotografie: Pexels

Pomohou i vaječné skořápky

Dalším účinným prostředkem v boji proti nežádoucím návštěvám záhonu jsou docela obyčejné vaječné skořápky. I jejich ostré hrany jsou slimákům nepříjemné. Aby však nenapáchaly více škody než užitku, musíte je správné upravit. Pokud totiž na skořápkách zůstanou zbytky bílku nebo žloutku, mohou na záhony přilákat některé nežádoucí škůdce – například kuny.

Vaječné skořápky je proto dobré před použitím nejdříve omýt, poté osušit, a nakonec nadrtit na větší kusy. Ty je třeba rozsypat okolo rostlin v podobě dostatečně silné bariéry (alespoň dva centimetry v průměru). Jedině tak zajistíte, že tuto ochranu slimáci ani náhodou nepřekonají. A skvěle vám může pomoci také písek – musíte ho však udržovat načechraný a po každém dešti nebo větší zálivce jeho vrstvu obnovovat. A pozor na slimáka největšího – toho nezabíjejte, může vám naopak pomoci.

Jak na slimáky bez chemie

Jak chráníte své záhony proti útokům nenasytných slimáků vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články